Твори художника-філософа презентували у Хмельницькому обласному художньому музеї

Твори художника-філософа презентували у Хмельницькому обласному художньому музеї 27 Березня 2025 387
Культура

Мистецький проєкт ХОХМ «Будьмо!» отримав успішне продовження реалізації у 2025 році. Ще одним митцем-ювіляром, чиї твори прикрашають фоє музею, став український художник та педагог Іван Кириченко.

Минулого тижня у Хмельницькому обласному художньому музеї оновилась експозиція унікального артпроєкту «Будьмо!», за яким наші допитливі читачі слідкують з минулого року, як за платформою презентації багатства та різноманіття фондів ХОХМ та змістовної кореляції з українським сьогоденням.

Колекція ХОХМ – унікальна та невіддільна частина культурної спадщини України. Її дослідження, збереження та популяризація є нашою стратегічно важливою місією, особливо в часи війни за нашу свободу та ідентичність, – вказано в описі виставки.

Що до художника Івана Кириченка, то його два офорти «Юдіф» та «Політ в пташиній упряжці» наразі дарують неповторну енергетику митців доби Відродження відвідувачам ХОХМ, хоча твори створені у 1990 році. Дійсно, на перший погляд, графічні аркуші повністю занурюють у романтику, співзвучну з творами  Сандро Боттічеллі, Мікеланджело Мерізі да Караваджо або ж Артемізії Джентілескі. Але є й історія митця – українського графіка і педагога, який і  сьогодні продовжує обрану ним роками лінію творчості, де переважає світла гама кольорів, домінують міфічні сюжети.

Як зазначає кураторка виставки, науковиця Олена Скорук, попри те, що творам художника понад три десятки років, вони, на жаль, не втрачають своєї актуальності й сьогодні:

Твір створено 1990 року, але як актуально й промовисто він звучить сьогодні. Нам, на жаль, добре відомі смертоносні наслідки сучасної війни. Що аж ніяк не йде в порівняння з тим, як воювали в добу легенд. Хай там що, але не тільки силою можна здолати ворога, а й кмітливістю, як це зробила Юдіф. Митець відтворює у своїй роботі увесь драматизм ситуації, на яку заради перемоги зважилась жінка. Іван Кириченко переосмислює класичний сюжет і відтворює його в авторській інтерпретації. Він несподівано зображає Олоферна у вигляді кентавра, а Юдіф не у прекрасних шатах, а оголеною і з бокалом трунку. Кентаври були популярним мотивом у мистецтві Стародавньої Греції та зображалися на різноманітних об’єктах: від кераміки, ювелірних виробів і монет до саркофагів, пам’ятників і будівель. Щодо мистецьких засобів, то художник використовує стилізацію й наповнює композицію зображеннями, що підсилюють драматизм війни. Це, зокрема, зруйнована будівля, часткове відображення тигра у стрибку, спотворена оголена жіноча фігура.

Нагадаємо нашим читачам, що техніка офорта – напрочуд трудомістка та не терпить помилок у виконанні. Тож для того, щоб створити такий твір, художник-графік має цілий алгоритм дій. А саме: рисунок наноситься спеціальною голкою на металеву пластину, відтак не передбачає жодних виправлень, потім протравлюється кислотою, покривається фарбою та переноситься відбитком на папір.

У випадку експонованих у музеї творів, які є у колекції ХОХМ, Іван Кириченко використав нестандартний формат – вписування композиції в коло.

Мистецтвознавче товариство у численних публікаціях зазначає, що художник Кириченко через авторську призму виконання переосмислює вікові сюжети міфології:

Філософським підґрунтям, а водночас і активним формотворчим компонентом «нової ідилії» найчастіше виступає міфологія. Показовими в цьому є роботи Віктора та Івана Кириченків. Енергійні діалоги фактури і кольору вирізняють роботи Івана Кириченка. Оригінальна авторська техніка дозволяє йому трансформувати класичні образи у промовисті відсторонені концепти.

Цікаво, що наразі автор активно працює з емаллю, й у цій складній техніці творення Іван Кириченко не займається прямим цитуванням, а пропонує глядачеві своє оригінальне й зовсім несподіване бачення усталених образів, демонструє їхні приховані сенси.

Також активним захопленням Івана Кириченка є викладання. Так, художник з 2002 працює у Національній академії образотворчого мистецтва і архітектури, з 2007 був доцентом кафедри графіки, а з 2011-го – деканом образотворчого факультету.

Твори митця у фоє ХОХМ можна переглянути до 13 квітня.

Всі новини на одному каналі в Google News 
Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook

Читати інші новини

У Хмельницькому музеї демонструють шедевр «суворого стилю» 14 Травня 2025 439 У Хмельницькому музеї демонструють шедевр «сувор...
Хмельницький обласний художній музей продовжує успішний проєкт з пізнання ко...
Арттерапію театром проводитимуть у Хмельницькому для ветеранів 13 Травня 2025 374 Арттерапію театром проводитимуть у Хмельницькому...
Про новий проєкт, спрямований на відновлення ментального здоров’я та відкрит...
Хмельницькі митці долучилися до проєкту культурного обміну 11 Травня 2025 481 Хмельницькі митці долучилися до проєкту культурн...
Митці двох театрів – Кельна та Хмельницького – зустрілися наприкінці квітня ...
Чому не всі охочі віряни з Хмельниччини потрапили на інавгурацію Папи Бенедикта XVI 10 Травня 2025 806 Чому не всі охочі віряни з Хмельниччини потрапил...
Вибори Папи Бенедикта XVI принаймні одне хмельницьке видання увагою не омину...
У Хмельницькому визначили переможців конкурсу «Подільська палітра» 09 Травня 2025 397 У Хмельницькому визначили переможців конкурсу «П...
Цей рік для «Подільської Палітри» є справді святковим і особливим, адже впер...
На Хмельниччині триває конкурс з відтворення старовинного локального рушника 08 Травня 2025 421 На Хмельниччині триває конкурс з відтворення ста...
Метою обласного конкурсу «Рушникова спадщина Хмельниччини» є збереження та в...
Де у Хмельницькому можна побачити ажурну казку про вікові традиції? 06 Травня 2025 386 Де у Хмельницькому можна побачити ажурну казку п...
Вже сьогодні о 17.00 в артгалереї «квАРТира», що знаходиться зі сторони вули...
Унікальний проєкт, присвячений минулому міста, презентували у Городку (ФОТО) 06 Травня 2025 958 Унікальний проєкт, присвячений минулому міста, п...
В місті Городок Хмельницького району презентували унікальний набір листівок,...
Дивитись все Дивитись все