Міф про Ярила та інформаційне асорті: як писали про Великдень у хмельницьких газетах 20 років тому

Міф про Ярила та інформаційне асорті: як писали про Великдень у хмельницьких газетах  20 років тому 19 Квітня 2025 218
Культура

В епоху Інтернету та засилля соцмереж пропустити будь-яке свято, зокрема, Великдень дуже важко. Десь за два тижні, якщо не раніше, серед дописів, мемів, відео майже не залишається місця для чогось буденно-звичного, бо все присвячено святу. Не відстають від них і онлайн-ЗМІ, щоправда, розпорошуючи інформацію серед інших новин. У складнішій ситуації друковані ЗМІ, особливо ті, що виходять раз на тиждень – їм інформацію доводиться давати великим блоком, зібравши її в одному номері. А як було колись, коли Інтернету багато не було, а всю інформацію люди дізнавалися переважно з друкованої преси?

Ми погортали підшивки старих газет, і що ми там знайшли? Можна сказати, що про Великдень у газетах писали дуже скромно. Принаймні, у хмельницьких. Для аналізу взяли газету «Подільський кур’єр» за 28 квітня – 4 травня 2005 року. Зразу скажемо, що на 12 шпальтах газети місце знайшлося лише для однієї публікації про Великдень. У ній, щоправда, зібрали таке собі інформаційне асорті, що складалося з міфу про бога Ярила, традицій святкування, забобонів та прикмет.

Найцікавіші моменти з публікації, названої без зайвих вигадок «Свято Великодня», процитуємо.

Се є найдавніше свято в Україні. Зародилося воно сім тисяч років тому, коли, за легендою, і «плуг упав з неба!» А було так… Жили троє братів-мисливців: Тур, Пан і Яр. Зібралися вони якось на полювання. Вийшли в степи неозорі, а жайворонки так розспівалися, що аж небо дзвенить. Вражено зупинився Яр і мовив: «Не хочу я, братове, турів полювати, молодих биків стрілами поціляти, а хочу оце поле зорати та засіяти зерном, та зібрати врожай, та хліба напекти людям на здоров’я.

Далі з неба впали золотий плуг і золоте ярмо, що не далися в руки старшим братами, які хотіли ї привласнити. І лише Яр

Взяв золоте ярмо, накинув на пару волів, що паслися поблизу, запріг їх у плуга золотого і проорав першу в світі борозну. А потім – другу й десяту, і соту. Засіяв полтвою – пшеницею дикою, і зросла вона буйним колосом. Зібрав урожай Яр и борошна намолов, і спік першу хлібину, і другу, й десяту, і соту. І людей частував. І навчив їх орати, сіяти  хліб ростити.

За все те великі Боги Вирію взяли його до себе і скупали в озері Живої Води. І став Яр – Ярилом, Богом весняних робіт і родючості. І спускався він на землю в той весняний день, коли можна було засівати землю зерном. І то був Великдень. Тобто Великий День хлібороба, Святий День.

Ось така легенда.

І ще трошки цікавого і, можливо, дещо дивного про Великдень.

У ніч на Великдень спати не можна взагалі, бо проспиш усе на світі. Звечора всі йдуть у церкву на всенощну. В красивих кошиках до церкви несуть різноманітні наїдки: сало, хрін, печінку, голубці – все, на що здатна фантазія кулінара, окрім оковитої.

Під час великоднього богослужіння можна виявити відьом. Вони можуть торкатися руки священника, а також намагатися будь-що залишитися у храмі після короткого вечірнього богослужіння, коли всі люди мають вийти з церкви.

Яким би не було кулінарне розмаїття на столі, починати обід завжди треба лише з паски. Навіть крихти цього хліба, які впали додолу, в жодному разі не можна викидати на сміття. Відрізаний окраєць хліба треба зберігати завжди – як талісман, що приносить щастя.

Вважають, що у Великодню ніч відкриваються всі земні скарби, які світяться на землі чарівними вогниками, але побачити їх може тільки найменша дитина в родині, та й то, якщо помисли її чисті.

Ось, практично, і все, про Великдень у цій газеті. Звісно, можна було б зробити знижку на те, що громадсько-політичне видання, яким був колись «Подільський кур’єр», мало дещо інше інформаційне спрямування. Однак для порівняння ми взяли два сучасні видання, які мають аналогічну редакційну політику. І там набагато більше всього, пов’язаного зі святом.

Зокрема, у «Подільських вістях» на 4 шпальтах є і вітання зі святом від редакції, і вітання від посадовця, депутата та бізнесу, і поради дієтолога про те, як зберегти здоров’я на свята, і навіть вірші.

У газеті «Проскурів» – інформації трохи більше: під святкові публікації відвели майже повністю дві шпальти.

Дякуємо Хмельницькій обласній універсальній науковій бібліотеці за можливість погортати підшивки та згадати, чим переймалися хмельничани кілька десятиліть тому.

Читайте також: Красиві новобудови Хмельницького: колись і тепер

Всі новини на одному каналі в Google News 
Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook

Читати інші новини

Експериментальна, зігріваюча та захоплююча фотовиставка відкрилася у Хмельницькому 19 Квітня 2025 340 Експериментальна, зігріваюча та захоплююча фотов...
Ці тільки кілька особистих вражень від цієї пречудової експозиції. Кожен з в...
Письменниця з Хмельницького розповіла про переїзд до Туреччини та свою дебютну книгу 18 Квітня 2025 1 789 Письменниця з Хмельницького розповіла про переїз...
Олена Демір – письменниця, яка народилась в Хмельницькому і вже багато років...
Хмельницькі театрали взяли участь у Міжнародному фестивалі українського театру 17 Квітня 2025 396 Хмельницькі театрали взяли участь у Міжнародному...
З виставою, майстер-класом та створенням читки твору Миколи Куліша "Мина Маз...
Свято свободи, весни та маци: як зустріли Песах євреї Поділля 14 Квітня 2025 730 Свято свободи, весни та маци: як зустріли Песах ...
Цього року всі юдеї світу святкують Песах вже 3337 раз 15 нісана – у 2025 ро...
Красиві новобудови Хмельницького: колись і тепер (ФОТО) 12 Квітня 2025 2 467 Красиві новобудови Хмельницького: колись і тепер...
Увагу нашу привернула, як ви вже зрозуміли, публікація під назвою "Нова адре...
«Традицію. Творчість. Натхнення» зі смаком Буковини подарували подолянам 10 Квітня 2025 560 «Традицію. Творчість. Натхнення» зі смаком Буков...
Різнобарв’я творчості талановитого студентства Вижницького фахового коледжу ...
У Хмельницькому презентували літературно-публіцистичну збірку «Штетл» 09 Квітня 2025 437 У Хмельницькому презентували літературно-публіци...
З 2000 року Хмельницький благодійний фонд «Хесед Бешт» в рамках культурно-пр...
У Хмельницькому стартував третій етап благодійної лотереї на підтримку ЗСУ 08 Квітня 2025 449 У Хмельницькому стартував третій етап благодійно...
З листопада під час розіграшу унікальних артефактів учасники проєкту зібрали...
Дивитись все Дивитись все