У Хмельницькому обласному художньому музеї презентують дві колекційні роботи українського живописця Костянтина Крилова. Вже пошанований й традиційний для постійних відвідувачів музею артпроєкт «Будьмо!» продовжує привідкривати для шанувальників українського мистецтва дорогоцінні перлини колекції ХОХМ.
«Наш музей продовжує проєкт «БУДЬМО!», що був започаткований торік і присвячений художникам-ювілярам, твори яких зберігаються в нашій збірці. Колекція ХОХМ – унікальна та невіддільна частина культурної спадщини України. Її дослідження, збереження та популяризація є нашою стратегічно важливою місією, особливо в часи війни за нашу свободу та ідентичність.» – йдеться в описі до артпроєкту.

Цього місяця поціновувачі мистецтва мають чудову нагоду помилуватися та надихнутися романтичною атмосферою італійської Венеції представленої одразу на двох оригінальних полотнах ювіляра проєкту «Будьмо!» – художника Костянтина Олексійовича Крилова.
Живописець здобув професійну освіту у двох провідних освітніх інституціях України – Одеському та Київському художніх інститутах. Його викладачами у цих вузах були такі зіркові імена українського мистецтва, як Павло Волокидін, Теофіл Фраєрман та Федір Кричевський.
Не обійшла «репресивною увагою» митця і радянська влада. Так, у 1937 році Крилова заарештували за сфабрикованими звинуваченнями щодо «наклепу на радянську владу». Костянтина Олексійовича було засуджено до 5 років ув’язнення, на щастя у 1939 році він був реабілітований. А далі була Друга світова війна, яка зробила його захисником цієї землі.
У артспадку митця поміж тематичних полотен, вишуканих портретів та полегких пейзажів можна знайти і авторське трактування Шевченкіани. Як зауважують мистецтвознавці, ця мистецька серія пана Крилова позначена рисами соцреалізму із використанням традицій жанрової картини другої половини 19 сторіччя, ілюстративним трактуванням образу поета, критичним оцінюванням дійсності:
Картини митця сповнені динаміки: в русі не лише людські фігури і птахи, яких він відтворює кількома легкими мазками, а й рефлекси на поверхні води, човнів, архітектурних об’єктів. Крилов майстерно передає дух Венеції, міста-легенди, одного із культурних центрів епохи Ренесансу та бароко. Судячи з того, що в доробку митця кінця 1970-х – початку 1980-х років є й інші роботи з міськими краєвидами Італії, можна припустити, що художник відвідував цю країну (там проживали родичі його дружини). В цей період практикувалась робота з натури, а не за фотографіями, до того ж у 1980-му – ще переважно чорно-білими, – зазначає кураторка виставка, науковиця ХОХМ Олена Скорук.
З першого погляду на виставкові твори, які неможливо не помітити одразу при вході – у музейному фойє, глядача освіжає симфонія м’яких барв, поступових переходів колірної палітри, ніжність авторських доторків до полотна. Так – це неодмінно та Італія про відвідини якої мріють тисячі і десятки тисяч шанувальників Ренесансу, його свободи думки і водночас симетрії втілення.

Два твори: «Венеція. Канал Марин» та «Венеція. Площа Сан-Марко» – ніби запрошують у подорожі всього на кілька хвилин, яка відверто збуджує бажання споглядати її вічно у сталості довершеності, поза часову плинність.

Про оригінальну звичку майстра Костянтина Крилова не переносити етюди на велике полотно, а презентувати їх на овид громади як повноцінні твори, український мистецтвознавець та академік Ігор Верба зазначав:
«Більшості етюдів Крилова властиве уміння виявити головне, визначити емоційну домінанту. Образність мотиву значною мірою посилюється завдяки романтичному сприйняттю його самим художником».
На жаль, митець мав лише одну персональну виставку за життя. Цікавим фактом є те, що одна з нині презентованих у музеї робіт – «Венеція. Канал Марин» – стала моделлю обкладинки каталогу творів Костянтина Олексійовича до вищезгаданої виставки у Києві 1980 року.
Тож, запрошуємо вас у віртуальну, але насичену емоціями дивовижно-життєдайної сили українського мистецтва, подорож до Венеції в межах мінівиставки артпроєкту «Будьмо!» до Хмельницького обласного художнього музею.
Всі новини на одному каналі в Google News
Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook
Читати інші новини







