Видання про українського художника-шпигуна презентували у Хмельницькому

Видання про українського художника-шпигуна презентували у Хмельницькому 28 Квітня 2023 621
Культура

Видання «Микола Глущенко – художник і шпигун» представила громаді її авторка Катерина Лебедєва у Хмельницькому обласному художньому музеї.

Цікаво, що презентація книги саме у художньому музеї планувалась ще минулого року, адже літературна новинка вийшла друком у лютому 2022. Але через повномасштабне вторгнення подію довелося відкласти більше, ніж на рік.

Катерина Лебедєва – українська письменниця, журналістка, дослідниця, мистецтвознавиця й видавчиня. Цариною її наукових досліджень сьогодні є українське мистецтво. У 2014 році заснувала інтернет-видання «Бібліотека українського мистецтва», яка сьогодні є інформаційною базою для профільних досліджень науковців й користувачів мережі, які прагнуть поглибити знання про митців й мистецтво України, не тільки користуючись енциклопедичною добіркою біографій окремих діячів та діячок, а й ознайомившись з електронними копіями книг, виданих протягом XX століття в Україні та за кордоном.

У Хмельницькому, який, до речі, київська письменниця відвідала вперше, авторка презентувала видання про містичну постать української історії і культури – художника, нащадка іконописців, який був завербований  у 1931 році радянською розвідкою.

Як зазначає сама письменниця у виданні, життя Миколи Глущенка було сповнене пригод і мистецтва.

З-поміж усіх, хто знав Миколу Петровича особисто, мало хто міг повірити, що він усе життя був шпигуном. Ніщо не видавало в цій елегантній людині навіть натяку на якусь потаємну діяльність, – йдеться у вступі книги.

Дійсно неоднозначна особистість потужного художника, шпигуна й вишуканого франта, який міг причарувати своєю зовнішністю та інтелектом європейок вищого товариства, й досі інтригує своєю таємничістю і кількістю питань, які залишив Глущенко по собі. Презентоване видання містить не тільки заворожуючу історію життя митця, а й реальні факти співпраці його з НКВС та КДБ, які були надані дослідниці зі справ Галузевого державного Архіву СБУ та Галузевого державного архіву Служби зовнішньої розвідки України.

Перша, вичерпна, захоплива – біографія Миколи Глущенка водночас пропонує новий погляд на історію українського мистецтва ХХ століття. Заснована на публікаціях, на секретних матеріалах, розповідях тих, хто особисто знав Миколу Петровича, з ексклюзивними фотографіями і репродукціями, ця книжка розрахована на широкий читацький загал, – прокоментував видавець Олександр Савчук.

Книга розкриває багатогранну особистість Глущенка через спогади його близького друга, українського політичного діяча Володимира Винниченка, особисті інтерв’ю з мистецтвознавцем Володимиром Горбачовим, родичами родини Глущенків й людьми, які за життя знали митця.

Як зауважила сама письменниця Лебедєва, видання розраховане на широкий загал читачів, адже написане воно максимально доступно й легко.

Імпульсивний рисувальник, майстерністю якого захоплювався Гітлер. Агент розвідки під псевдонімами «Художник», а згодом «Ярема», який перший повідомив Сталіна про майбутній напад нацистської Німеччини. Експериментатор, що практикував принципи вільних шлюбних відносин.

Він сімнадцять років проживав закордоном й в найжорстокіші часи репресій повернувся на Батьківщину, щоб згодом просити дружину знищити полотна 40-50-х років через конформізм кольору відносно вимог партії. І все це  – тільки частина калейдоскопа подій життя Глущенка, описаних Лебедєвою.

І поки письменниця розмірковує про наступного героя своїх досліджень – Давида Бурлюка – пропонуємо зануритися у вир пригод елегантного агента, пейзажиста-мандрівника, який любив українську природу і архівував її у своїх полотнах, звабника й інтелектуала – Миколу Глущенка!   

Всі новини на одному каналі в Google News 
Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook

Читати інші новини

Міф про Ярила та інформаційне асорті: як писали про Великдень у хмельницьких газетах  20 років тому 19 Квітня 2025 346 Міф про Ярила та інформаційне асорті: як писали ...
Ми погортали підшивки старих газет, і що ми там знайшли? Можна сказати, що п...
Експериментальна, зігріваюча та захоплююча фотовиставка відкрилася у Хмельницькому 19 Квітня 2025 475 Експериментальна, зігріваюча та захоплююча фотов...
Ці тільки кілька особистих вражень від цієї пречудової експозиції. Кожен з в...
Письменниця з Хмельницького розповіла про переїзд до Туреччини та свою дебютну книгу 18 Квітня 2025 1 934 Письменниця з Хмельницького розповіла про переїз...
Олена Демір – письменниця, яка народилась в Хмельницькому і вже багато років...
Хмельницькі театрали взяли участь у Міжнародному фестивалі українського театру 17 Квітня 2025 403 Хмельницькі театрали взяли участь у Міжнародному...
З виставою, майстер-класом та створенням читки твору Миколи Куліша "Мина Маз...
Свято свободи, весни та маци: як зустріли Песах євреї Поділля 14 Квітня 2025 739 Свято свободи, весни та маци: як зустріли Песах ...
Цього року всі юдеї світу святкують Песах вже 3337 раз 15 нісана – у 2025 ро...
Красиві новобудови Хмельницького: колись і тепер (ФОТО) 12 Квітня 2025 2 467 Красиві новобудови Хмельницького: колись і тепер...
Увагу нашу привернула, як ви вже зрозуміли, публікація під назвою "Нова адре...
«Традицію. Творчість. Натхнення» зі смаком Буковини подарували подолянам 10 Квітня 2025 561 «Традицію. Творчість. Натхнення» зі смаком Буков...
Різнобарв’я творчості талановитого студентства Вижницького фахового коледжу ...
У Хмельницькому презентували літературно-публіцистичну збірку «Штетл» 09 Квітня 2025 437 У Хмельницькому презентували літературно-публіци...
З 2000 року Хмельницький благодійний фонд «Хесед Бешт» в рамках культурно-пр...
Дивитись все Дивитись все