33 ікони представили у Хмельницькому обласному художньому музеї
Персональну виставку сакральних творів подільського художника Леоніда Шерстинюка відкрили напередодні святкування 33-ї річниці відновлення української Незалежності у гостинній залі Хмельницького обласного художнього музею.
Не випадково автор викроїв зі своїх творів саме таку кількість робіт, як символ кожного року вже прожитої нами волі та свободи. Як зауважує кураторка експозиції «МОЛІМОСЯ ЗА УКРАЇНУ», науковиця ХОХМ Марина Заславська, виставка сакрального живопису – ікон – розповідає про єдність молитви та життя, особливо зараз, під час війни:
Ікона, яка впродовж багатьох століть призивала до покаяння та оберігала від ворогів, і сьогодні залишається тим першообразом, до якого спрямовуються молитви за наших захисників та Україну. Пан Леонід – художник працює в багатьох напрямках: дизайн інтер’єру, графіка, різьблення по дереву, станкове малярство (пейзаж, натюрморт, портрет). Домінуючим у творчості художника є сакральне мистецтво, яким він захопився ще у 1996 році. Митець синтезує новаторські художні рішення з традиційними сюжетами і образами національного духовного мистецтва різних періодів.
Ще одним напрямком роботи майстра є реставрація ікон. Так, на окремому мольберті представлено Ікону Пресвятої Богородиці Іверської, зображеної на дошці кипариса, відновлення якої Леонід Шерстинюк здійснив у 2013 році. Спеціально для виставки «Молімося за Україну» ікону привезли з чоловічого монастиря Різдва Пресвятої Богородиці в селі Коржівці Хмельницького району.
Ще одним цікавим експонатом є друкована копія ікони нового образу Богородиці. Саме на неї було замінено ікону «Покрови Пресвятої Богородиці», що розташовувалась над аркою у будівлі по вулиці Кам’янецькій (м. Хмельницький). Багато десятиліть образ Божої Матері вітав вірян на шляху до Свято-Покровського кафедрального собору і потребував реставрації. Ікона була написана хмельницьким живописцем та скульптором Володимиром Корнєвим понад 30 років тому. За словами кураторки, під час роботи з’ясувалося, що ікона не підлягає відновленню: фарба сильно обсипалася, а лист ДВП, на якому ікона була написана, вже не міг слугувати надійною основою. Про цей свій досвід сам художник зазначив наступне:
Коли переконався, що відновити образ неможливо, почав писати нову ікону «Покрова Божої Матері» такого ж розміру. Вона виконана в дусі сучасної новітньої української ікони. Написав акриловими фарбами, які довго не вигорають. Промені, німб та написи створив золочені. Додав елементи української вишивки, що є характерним для моїх робіт.
Мистецтвознавче коло зазначає, що канонічне письмо у роботах пана Шерстинюка збагачується виразними національними мотивами у вигляді декоративних елементів на одязі святих (орнаментика у вигляді смуг та фрагментів вишивки); з їх ликів зникає суворість, аскетизм, лінія губ набуває вітальної чуттєвості, вони ніби олюднюються.
Також художник у жорсткі рамки композиційних вимог автор також привносить інноваційні зміни: постать Богородиці замкнено в еліпсоїдну орнаментальну раму, яка асоціюється з контурами писанки.
Переглянути виставку можна у музеї до 21 вересня.
Автор: Ольга НікітінаВсі новини на одному каналі в Google News Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook