Різноманітних релігій у світі налічується до 5 тисяч, але світових, тобто тих, які сповідуються у всьому світі більшістю людей, усього три: буддизм, християнство, іслам. І лише вибори глави католицької Церкви незмінно привертають до себе увагу всього світу. Нинішній 2025 рік, коли після смерті Папи Франциска, Конклав обирав нового Папу Римського, не став винятком. Так само як і рік 2005-й, коли обирали Папу Бенедикта XVI.
В епоху Інтернету стежити за тим, як обирають нового Папу Римського, стало в рази простіше. Зокрема, днями, коли обирали наступника Папи Франциска, який пішов у засвіти 21 квітня 2025 року, за тим, який дим йде з димаря Сикстинської капели, де проходить Конклав, на Ютубі стежили сотні тисяч глядачів, новинні (і не тільки) сайти та соцмережі були сповнені різноманітної інформації про потенційних кандидатів, букмекерські контори, напевно, добряче заробили на ставках (і на це ставлять також, як виявилося), оскільки Роберта Прево, який зрештою був обраний новим Папою та прийняв ім’я Лев XIV, згадували не часто.
20 років тому все було не так. І Інтернет не був настільки доступний, і соцмережі не були такими популярними як зараз, і життя в режимі онлайн лише зароджувалося та визирало з-за обрію. Всю інформацію про важливі події люди дізнавалися або з телевізора-радіо, або з газет.
Вибори Папи Бенедикта XVI принаймні одне хмельницьке видання увагою не оминуло. У газеті «Подільський кур’єр» за 2005 рік цій події приділили половину шпальти, розділивши публікацію “Новий Папа – нові надії” на дві частини: зібрали загальну інформацію про трьох Пап, на ім’я Бенедикт, та взяли коментар у єпископа Кам’янець-Подільської римо-католицької дієцезії Леона Дубравського.

Що цікавого написали про Бенедиктів, «котрі були попередниками «свіжого» Папи» та «закарбувалися в історії по-різному»? Ось кілька цитат з тексту:
Безпосередній «передовик» – Бенедикт XV, папа періоду першої світової війни. Його діяльність, порівняно з попередниками та наступниками, часто оцінювали, як пересічну. Хоча він запам’ятався, як проповідник миру, і саме цей благий принцип збирається наслідувати і нинішній його тезка (мається на увазі обраний у 2005 році папа Бенедикт XVI – ред.)
Натомість Бенедикт XIV – папа середини XVIII століття – вирізнявся неординарністю стилю Заклав підвалини теперішнього підходу до беатифікації та канонізації достойників, був просвітником, вирізнявся природною гумористичністю.
Також процитували анекдот, що його розповідав «один публічний розпусник у власних мемуарах»:
- Папо, допоможи мені – благає чоловік у соборі Святого Петра в Римі.
- Звернися до Бога, сину мій! – відповідає Папа.
- Вибачте, Ваша Святосте, до Бога я вже звертався. Та марно. Тому тепер звертаюся до Вас.
Папа щиро реготав і допоміг чоловікові. Папою був Бенедикт XIV, а чоловіком – Джакомо Казанова, тоді ще юний.
Завершується ця частина публікації такою післямовою:
Стосовно ж того, що теперішній єпископ Риму, німець Бенедикт XVI у молодості був записаний до «гітлерюгенду», то це не більша провина, ніж сила силенна наших співвітчизників була комсомольцями, піонерами та жовтенятами. І, між іншим, це не заважає нині колишнім комсомольським функціонерам обіймати досить високі посади і в державі, й на рівні місцевого самоврядування.
Чому ж не всі подоляни, які хотіли бути присутніми на інавгурації нового Папи Бенедикта XVI, змогли це зробити? Про це (і не тільки) журналістам газети розповів єпископ Леон Дубравський, який, до слова, також на урочисті заходи не потрапив.
Новий Папа Бенедикт XVI тривалий час очолював конгрегацію віри. Певно, Іван Павло ІІ зобачив у кардиналі Ратцінгері ті якості з оборони й чистоти віри, які дозволили йому керувати найголовнішою конгрегацією. На мою думку, він випросив у Бога саме цю людину… Нового понтифіка обрали швидко, практично за добу, а таке рідко трапляється…
Нагадаємо, що останній Конклав розпочався 7 травня 2025 року і тривав 2 дні, завершившись 8 травня обранням з четвертої спроби кардинала Роберта Френсіса Прево новим Папою Римським Левом XIV.
А завадили побувати на інавгурації папи Бенедикта XVI отцю Леону Дубравському, як і багатьом подолянам, які мали таке бажання, проблеми з візою. Відтак делегацію дієцезії (єпархії) представляв ректор семінарії.
Безвізовий режим між Україною та Європейським союзом — статус, що дозволяє громадянам України вільно перетинати міждержавні кордони країн Європейського Союзу без попереднього звернення до посольства для отримання дозволу, починаючи з 11 червня 2017 року.

Писати про нового Папу Лева XIV ми тут не будемо, адже, якщо ви читаєте цей текст, то, очевидно, що доступ до Інтернету у вас є, і в Гуглі, маємо надію, вас також не забанили. Тож все, що цікавить, можна знайти там.
А ми принагідно дякуємо Хмельницькій обласній універсальній науковій бібліотеці за сприяння у наповненні рубрики «Гортаючи старі підшивки».
Всі новини на одному каналі в Google News
Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook
Читати інші новини







