Експерти прокоментували продовження будівництва Хмельницької АЕС

Експерти прокоментували продовження будівництва Хмельницької АЕС 12 Березня 2018 896
Події

Міська рада Славути Хмельницької області погодила продовження будівництва Хмельницької атомної електростанції. Депутати схвалили розміщення реакторної установки ВВЕР-1000 на енергоблоках №3 і №4 ХАЕС, висунувши умову – задовольнити соціально-економічні вимоги населення, що живе безпосередньо біля станції.

Чому був обраний саме цей тип реакторної установки – розповідають експерти атомної галузі.

Кандидат геолого-мінералогічних наук, заступник директора з наукової роботи «Інституту геохімії навколишнього середовища НАН України» Юрій Ольховик вважає, що будувати такі реактори буде найбільш вигідно з економічної точки зору:

«На ХАЕС виконані підготовчі роботи під розміщення реакторів типу ВВЕР-1000. Якщо змінити проект, то потрібно буде зруйнувати все створене і будувати заново. З економічної точки зору доцільно будувати саме такі реактори. Тим більше, що в останні роки реактори були модернізовані. Глобальні зміни відбулися в системах безпеки – вони стали надійніше».

Технічний консультант Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки Віктор Шендерович нагадав, що вказівка ​​реакторних технологій ВВЕР міститься в розробленому техніко-економічному обґрунтуванні будівництва ХАЕС:

«ТЕО позитивно пройшло експертизу і тепер його обговорюють на громадських слуханнях. Наступний етап – законопроект, який має затвердити Верховна Рада. Якщо в законі також буде вказано, що ми добудовуємо ХАЕС з використанням технологій ВВЕР, нам потрібно буде переходити до переговорів з виробником (реактори ВВЕР виробляє чеська компанія Skoda).

Крім того, ТЕО передбачає добудову станції з використанням вже підготовленої будівельного майданчика. Застосування іншої технології призведе до неможливості використовувати існуючу інфраструктуру, включаючи будівельні конструкції. А це означає суттєве подорожчання конструкції».

Доктор фізико-математичних наук, завідувач лабораторією радіоекологічної безпеки і радіаційного моніторингу Науково-дослідного підприємства «Український науково-дослідний інститут екологічних проблем», Григорій Коваленко бачить в реакторах ВВЕР-1000 ряд переваг для України:

«Їх найпростіше використовувати для наших умов – їх потужність відповідає нашим завданням, під них розраховані інфраструктурні об’єкти, є фахівці, які досконально знають нюанси роботи реакторів цього типу. Якщо переходити на іншу технологію, то хто і де буде готувати нових фахівців? За рік-другий нову систему навчання підготувати неможливо, тільки організація бази займе роки. Більш того, є технології шкідливі для України. Наприклад, канадський реактор «CANDU» має неврегульовану проблему з тритієм, для його охолодження потрібно багато води і для нас він не підходить».

При цьому ВВЕР вважаються найбільш надійними реакторами з усіх існуючих, додає доктор фізико-математичних наук, професор, заступник гендиректора з питань науки ННЦ «Харківський фізико-технічний» інститут, Анатолій Довбня:

«З року в рік ВВЕР демонструють високу стабільність роботи. Нові розробки тільки підсилюють їх надійність і безпеку. Після аварії на Фукусімській АЕС в Японії всі виробники реакторів переглянули критерії безпеки, на реакторах ВВЕР суміщені активні і пасивні системи безпеки. Тепер його без перебільшення можна назвати найбезпечнішим реактором в світі. З огляду на те, що основа всіх АЕС України – реактори типу ВВЕР, нам не потрібно придумувати нічого іншого».

За умови будівництва нових реакторів ВВЕР, Україні знадобитися додаткове паливо. За словами Григорія Коваленко, якщо ми будемо закуповувати його у Росії (виробник компанія ТВЕЛ), це буде означати поглиблення енергетичної залежності України. «Але якщо до моменту будівництва американська компанія Westinghouse буде готова поставляти своє паливо, то у НАЕК« Енергоатом» буде можливість продовжити курс на диверсифікацію», – говорить він.

Поки рано говорити, коли «Енергоатом» зможе приступити до реального будівництва на ХАЕС. За словами Юрія Ольховика, вже треба акумулювати необхідний обсяг коштів: на добудову кожного енергоблоку потрібно мінімум $ 5 млрд.

За інформацією прес-центру незалежного інформаційно-аналітичного центру EUAXIS

Читати інші новини

У хмельницькому зоокуточку з’явилися нові мешканці 27 Квітня 2025 254 У хмельницькому зоокуточку з’явилися нові ...
У хмельницькому зоокуточку народилися 10 кроликів та дві овечки. Малюкам нар...
Бронза для Хмельниччини: рятувальник здобув приз за біг 27 Квітня 2025 240 Бронза для Хмельниччини: рятувальник здобув приз...
Рятувальник із Хмельниччини Артур Шеремета виборов бронзову нагороду на чемп...
Міжнародні партнери допоможуть стерилізувати та вакцинувати тварин у Шепетівській громаді 27 Квітня 2025 243 Міжнародні партнери допоможуть стерилізувати та ...
З 28 квітня на території Шепетівської громади розпочинається спільний проєкт...
Поверніть героїв: хмельничани нагадують про своїх зниклих рідних 27 Квітня 2025 343 Поверніть героїв: хмельничани нагадують про свої...
Більше сотні людей вийшли цієї п'ятниці, 25 квітня, на акцію "Поверніть геро...
На березі Південного Бугу хмельничани висадили молоді дерева (ФОТО) 26 Квітня 2025 10 957 На березі Південного Бугу хмельничани висадили м...
Анонсований раніше захід з висадки саджанців дерев, попри побоювання організ...
У Кам’янці-Подільському символічно відновили традиції повітроплавання 26 Квітня 2025 519 У Кам’янці-Подільському символічно відновили тра...
Фото повітряної кулі з інтригуючим коментарем, викладене вчора, 25 квітня, у...
Життя в порівнянні: хмельничанки розповіли про відмінності Туреччини та рідного міста 25 Квітня 2025 742 Життя в порівнянні: хмельничанки розповіли про в...
Цей матеріал охопив мегаполіси Стамбул та Анкару, а також менші туристичні м...
У селі в Хмельницькій громаді триває ліквідація наслідків ракетного обстрілу (ФОТО) 25 Квітня 2025 2 355 У селі в Хмельницькій громаді триває ліквідація ...
У селі Волиця у Хмельницькій громаді, яке вчора постраждало внаслідок російс...
Дивитись все Дивитись все