Новини
Суспільство

На Хмельниччині можна безкоштовно отримати консультацію з питання спадщини

До Деражнянського бюро правової допомоги, що є відділом Хмельницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, звернулася голова однієї із сільських рад району. Вона розповіла, що на території сільської ради є майно, власники якого давно померли, а спадкоємці так і не з’явились. Тож у які строки необхідно звертатись до суду про визнання спадщини відумерлою? Як можна розпорядитись цим майном, якщо це земельний пай, та чи потрібно проводити земельні торги для оформлення договору оренди з попереднім орендарем такої земельної ділянки?

     Консультує начальник Деражнянського бюро правової допомоги Оксана Сідлецька.

Відповідно до ст. 1277 Цивільного кодексу України в разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття, суд визнає спадщину відумерлою.

Ініціатором процесу визнання спадщини відумерлою може бути орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно — за місцем розташуванняцього майна. Таке ж право віднедавна мають кредитори спадкодавця та власники (користувачі) суміжних ділянок.

Заява про визнання спадщини відумерлою подається до суду після спливу одного року з часу відкриття спадщини за місцем відкриття спадщини або за місцем розташування нерухомого майна, що входить до складу спадщини (ст. 274 Цивільного процесуального кодексу України (далі — ЦПК). Максимальний строк для визнання спадщини відумерлою в законодавстві не визначений.

У заяві, відповідно до ст. 275 ЦПК, зазначаються відомості про час і місце відкриття спадщини, майно, що становить спадщину, докази, що це майно належить спадкодавцю, а також докази про відсутність спадкоємців за заповітом і за законом. Відповідно до п. 15-1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» органи місцевого самоврядування звільнені від сплати судового збору за подання до суду заяви про визнання спадщини відумерлою. Справа розглядається судом у порядку окремого провадження.

Якщо спадщина визнається судом відумерлою, вона переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно – за його місцем розташування.

Якщо земельна ділянка, що перейшла у власність територіальної громади, перебуває в користуванні іншої особи, наприклад, за чинним договором оренди, до громади переходять права та обов’язки попереднього власника земельної ділянки. В такому випадку протягом одного місяця з дня набуття права власності на ділянку, сільська рада зобов’язана повідомити про це орендаря із зазначенням кадастрового номера (за наявності), місця розташування та площі земельної ділянки, свого найменування та місця розташування, поштової адреси, платіжних реквізитів. Сповіщення надсилається рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручається особисто під розписку (ст.148-1 Земельного кодексу України).

Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов’язаний повідомити про це нового власника протягом місяця з дня, коли йому стало відомо про перехід права власності на земельну ділянку. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.

При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін.

Щодо конкурентних засад, то відповідно до абз. 22 ч. 1 ст. 134 Земельного кодексу України в разі поновлення договорів оренди землі земельні торги проводити не потрібно.

У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди припиняється.

*   *   *

Нагадуємо, що роз’яснення законодавства і консультації з правових питань можуть безкоштовно отримати усі, хто звернеться до місцевих центрів з надання БВПД або у бюро правової допомоги, незалежно від статків та соціального статусу.

     Хмельницький місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги (територія обслуговування — Хмельницький, Віньковецький, Волочиський, Городоцький, Деражнянський, Летичівський, Старосинявський, Ярмолинецький райони там. Хмельницький). Адреса: м. Хмельницький, вул. Соборна, буд. 75, 2 поверх. Тел. 0382 65-77-88.

Автор: Алла Самойленко