Корона-період: між панікою та недбалістю

Корона-період: між панікою та недбалістю 18 Березня 2020 2 408

У страху великі очі. А недбалість – гірший ворог, ніж ціла ворожа армія. Замість дотримання серединного шляху – не панікувати й бути обережними – ми майже завжди обираємо крайнощі.  Тобто маніакально боятися. Або зухвало плювати на правила безпеки.  Або одночасно нервувати і плювати. Поєднуючи непоєднуване.

У нас на обличчі може бути непотрібна для здорових маска. І тут же десь за рогом – викурена сигарета. Почути сакраментальне «Кто не курит  и не пьет, тот здоровеньким помрет» вряди-годи можна навіть від лікарів. Нам не шкода своїх дихальних шляхів у звичайні періоди. І нема думок про те, що нині якраз той момент, коли має нарешті відбутися переоцінка цінностей. На користь здоров’я. І розпочати варто хоча б з цього маленького кроку – не шкодити. Відмовитися від куріння, від споживання спиртного, які роблять нас вразливими до інфекцій. Рухатися більше, не переїдати, вдягатися за погодою.  Ще можна нарешті припинити цілувати ікони. І визнати: у будь-які періоди життя робити це негігієнічно та небезпечно. Не кажучи вже про безглуздість.

Зазвичай ми знецінюємо власне життя, псуючи здоров’я по міліметру. Думаємо: це станеться з будь-ким, але не з нами. Тобто гіпотетично мусимо усвідомлювати: коли настане рішуче випробування імунітету на міцність, він нас підведе. Бо нічого нам не винен.

Але боятися в цілому ми любимо. Зараз часто можна прочитати пости про те, що страх – природній у таких випадках. І навіть корисний. Проте чи потрібен саме той жах, який ми самі ж плекаємо, коли віримо всьому прочитаному? Або коли висуваємо власні моторошні теорії. «Прилетить вертоліт і окроплятиме все хімікатами!» «Це до осені не закінчиться. Поки не знайдуть ліки від цієї хвороби, я точно кажу», – з почутого на хмельницькому базарі. І чиєсь зітхання у відповідь.

Що відбувається в організмі після тривалого обмірковування  апокаліптичних теорій? Справжнє гормональне цунамі!

«У такі моменти виділяється кортизол, який ще називають гормоном страху Коли це відбувається у якісь нетривалі моменти, це стимулює діяти та рятує від небезпеки. Наприклад, тікати від небезпеки. Якщо ж кортизол виділяється довго, він руйнує внутрішні органи, – пояснює психологиня Галина Літвінова. – Також йде викид адреналіну та норадреналіну – гормонів збудження та люті. Їх надлишок робить людину скутою та спричиняє спітніння, запаморочення, прискорене серцебиття».

«Страх природній у такий період. Проте він потребує,  аби його вгамували, – вважає психологиня Тетяна Грищук. – Завдання страху – спонукати людину діяти задля усунення проблеми, яка несе небезпеку. Якщо людині вдається вирішити проблему, виникає відчуття внутрішньої сили, впевненості, опори на себе, самоповаги. Перебування ж надто довго у стані безпорадності може у подальшому сприяти формуванню посттравматичного синдрому. Паніка виснажує, сприяє виникненню зневіри у власні сили, відсутності раціональних дій».

За словами Тетяни Грищук, панічні настрої здатні впливати на самопочуття. Якщо ця напруга не реалізується, а залишається у тілі, вона  може проявлятися  психосоматично:  головним болем, ознобом, болем у м’язах, тремором, стисканням. Коли людина фізіологічно здорова,  для неї такі стани не становлять небезпеку. Разом з тим особа  може почуватися  розбитою, втомленою, виснаженою. В організмі відбуваються процеси, як після тривалої важкої праці. Можуть боліти руки  та ноги. В емоційному плані виникає відчуття безпорадності, руйнуються звичні внутрішні опори.

«Колективні психічні процеси – потужні, і не кожна людина здатна їм протидіяти, – пояснює Тетяна Грищук. – Тому передусім має бути критичне мислення: раціональний аналіз ситуації, відділення від проблеми її емоційної складової. Варто менше переглядати стрічку у Фейсбук. Гарним засобом для реалізації внутрішньої емоційної та тілесної розрядки можуть бути заняття спортом, активна життєва позиція, об’єднання з іншими людьми заради вирішення проблеми».

Панічним настроям, на думку психологів, найбільше підвладні люди з меланхолійним типом темпераменту. А також творчі особистості з розвиненою фантазією.

«У такі періоди варто прийняти небезпеку, берегти себе, не  відвідувати велелюдних місць. Дивитися фільми, спілкуватися у відеочатах, вивчати мови. Та при цьому пам’ятати: паніка теж має вірусну природу та знищує здатність діяти адекватно», – додає Галина Літвінова.

 

Схожі блоги

Під час репатріації експерти виявили два тіла, на яких збереглися військові жетони збройних сил РФ Кримінал 36 Під час репатріації експерти виявили два тіла, н...
Глава МВС Ігор Клименко розповів, що українська сторона провела необхідні пе...

02 Липня 2025

Найкращі аксесуари для iPhone 16: що варто обрати Технології 114 Найкращі аксесуари для iPhone 16: що варто обрат...
Новий iPhone 16 — це не просто смартфон, а справжній помічник у повсякденном...

01 Липня 2025

Поліцейські екстрадували організатора злочинної групи паліїв, який переховувався за кордоном Кримінал 61 Поліцейські екстрадували організатора злочинної ...
Одинадцятьох виконавців слідчі Головного слідчого управління поліції та опер...

01 Липня 2025

Міністр внутрішніх справ показав журналістам, як Росія знущається з пам’яті полеглих українців Кримінал 96 Міністр внутрішніх справ показав журналістам, як...
Ігор Клименко підкреслив, що повернення тіл наших Героїв та їх ідентифікація...

24 Червня 2025

Нацполіція розпочала два кримінальні провадження щодо збору коштів для Назарія Гусакова Кримінал 218 Нацполіція розпочала два кримінальні провадження...
У медіа поширено інформацію про можливе шахрайство, пов’язане зі збором благ...

23 Червня 2025

Привласнював кошти військових та волонтерів: поліцейські викрили керівника благодійного фонду у шахрайстві Кримінал 335 Привласнював кошти військових та волонтерів: пол...
Серед постраждалих – українські військовослужбовці та волонтери. Загальна су...

21 Червня 2025

Чи можна стати Java-розробником без технічної освіти? Технології 82 Чи можна стати Java-розробником без технічної ос...
Багато людей вважають, що без диплома програміста або інженера неможливо пот...

21 Червня 2025

Ігор Клименко: «Росія перетворює репатріацію тіл загиблих на інструмент маніпуляції та тиску» Політика 162 Ігор Клименко: «Росія перетворює репатріацію тіл...
"Ворог навмисно ускладнює нам ідентифікацію, породжує хаос, змішує тіла росі...

20 Червня 2025