Попільна середа – день, яким розпочинається Великий піст у західному обряді

Попільна середа – день, яким розпочинається Великий піст у західному обряді 17 Лютого 2021 1 524
Духовність

Попільна середа – за уставом римо-католицької церкви перший день Великого Посту, який триває 40 днів, не рахуючи неділь. Припадає, як рухоме церковне свято, на різні дати року в прямій залежності від дати Великодня за григоріанським календарем. Найраніше святкується 4 лютого, найпізніше – 10 березня.

Чому середа – попільна?

В цей день під час Святої Меси відбувається особливий обряд – посипання голів вірних попелом на знак покаяння і покути. Датою становлення такої традиції називають VIII століття, однак насправді вона сягає далеко глибших, біблійних часів. Адже ще біблійні герої, переживаючи велике покаяння, роздирали одежу й посипали голову попелом.

Попіл – це символ того, що всі ми грішні, а тому смертні. «Пам’ятай, людино, що ти порох, і до пороху вернешся», – це слова, які промовляє священик, помазуючи чоло мирянина попелом. Наразі ці слова трішки осучаснили, тому зазвичай можна почути коротку форму: «Покайтеся і вірте в Євангеліє».

Попіл, яким посипають голови, це спалені вербові гілки, які були освячені минулого року. Це ніби ще раз показує вірним: якими би гарними не були ці галузки, вони здатні втрачати свою красу і розпадатись, перетворюючись в попіл.

Завдання традиційного обряду – нагадати, що земне життя проходить, а міцна віра, молитва, добровільні відмови і безкорислива допомога допомагають досягти вічного життя.

Що означає жест посипання голів попелом?

Великий Піст розпочинається з посипання голів попелом. Що насправді означає цей жест? Звичай посипати голови попелом має у Церкві довгу, чи не з V століття ще, традицію. На початку Великого Посту ті, хто скоїв тяжкі гріхи, визнавали їх єпископові, а він включав їх до так званого «стану покутників». Після визнання гріхів їх виводили з храму, що мало символізувати вигнання Адама і Єви з Раю. Перед храмом їх одягали в покутні паши, які вони й мали носити протягом цілого Великого Посту, і посипали їм голови попелом.

Публічний характер покути випливав із переконання, що гріх ніколи не є приватною справою людини, але це рана, завдана цілій спільноті, а отже, у спільноті має відбуватися примирення людини з Богом та братами. Сам жест посипання голови попелом або пилом із землі, однак, набагато старший. Його знали також інші релігії та культури Середземноморського басейну. У Біблії це знак покути, але також жалоби. Тому в католицькій традиції цей акт супроводжується словами, почерпнутими зі Святого Письма.

Попільна Середа: покайся і віруй в Євангеліє

Перші чотири дні Великого Посту – пізнішого походження, аніж сама традиція Посту: за часів св. Григорія І піст розпочинався першої неділі чотиридесятниці. Суть цих днів – дидактична: відповідними повчаннями вони вводять у глибинне значення християнського посту.

Головні думки такі: стережися покути суто поверхової та фарисейської. Практика посту (середа), молитва (четвер), милостиня і любов до ближнього (п’ятниця), виконання заповідей (субота) в дусі істинної покути – ось зовнішні вправи великопісного періоду.

У Попільну Середу, згідно з канонами 1251-1252 Кодексу канонічного права, вірні повинні утриматися від м’ясної їжі та дотримати строгого посту (три прийоми їжі упродовж дня, причому лише один – досита). Закон про утримання від м’яса стосується осіб старших 14 років, а закон про піст – повнолітніх аж до досягнення 60-го року життя. Натомість канонічне право не накладає на вірних обов’язку участі в Євхаристії у цей день – хоч це поширена практика, від якої не варто відмовлятися без поважної причини.

Як цьогоріч виглядатиме Попільна Середа?

У зв’язку з пандемією коронавірусу Конгрегація Божественного культу і дисципліни Таїнств видала спеціальну ноту. Цей документ визначає процедури, що їх священники в усьому світі мають дотримуватися під час обряду посипання голів попелом у день Попільної Середи.

Ватиканська інструкція вказує, що після благословення попелу та покроплення його свяченою водою в мовчанні священник звертається до присутніх, один раз повторюючи формулу з Римського Месалу: «Навертайтеся і вірте в Євангеліє» (або ж: «Пам’ятай, що ти порох і в порох обернешся»). Потім священник очищує руки, надягає захисну маску, закриваючи собі носа й рота, і посипає голови тим, хто підходить – або, якщо так зручніше, йде до тих, хто стоїть по своїх місцях, не промовляючи більше ніяких слів.

6 фактів про Попільну Середу

1. Великий Піст не завжди розпочинався у Попільну Середу. В перші століття християнства весь «великий» піст тривав не 40 днів, а тільки 40 годин. Він охоплював тільки Велику П’ятницю і Велику Суботу. 40-денний піст — це практика, яка походить із IV століття.  

2. У Попільну Середу завішували образи і дзеркала, бо вони асоціювалися з розкішшю. Також ховали парадний одяг, красиві сукні, уникали жартів, а в дітей забирали іграшки. Окрім того, в цей день (тоді званий Вступною середою) ретельно вичищали посуд, щоб ніде по каструлях і горщиках не залишилось ані сліду жиру чи м’яса. Ішлося про ідеальну підготовку до пісного періоду.  

3. Традиція посипати голови попелом у час Великого Посту виводиться з VIII століття. Вже у ІХ столітті вона перетворилася на загальнопоширений обряд у Католицькій Церкві. Попіл для посипання голів взятий не аби звідки. Він повинен походити зі спалених пальм (верб), використаних у Вербну неділю минулого року.  

4. Ще у ХІХ столітті в Попільну Середу відбувалася справжня битва посту з карнавалом. До настання вечора люди танцювали і практикували інші «запусти» (звичаї, пов’язані з кінцем карнавалу). Один із таких звичаїв — «попільна колода». Неодружені мусили тягнути важку колоду в рамках «покарання». Згадана колода символізувала подружнє ярмо. У XVIII столітті це замінили навішуванням на спину яєчних шкаралуп або оселедця. Поза дверима храмів молодь обсипала одні одних попелом, нерідко – цілими торбами.  

5. У Великий Піст на Русі їли кисіль, латиною — glicerium, у Польщі це багатьом відомий «жур», страва з житньої муки. Причому їли його всі, від простих селян до князів і навіть монархів. А в саму Попільну Середу часто постували на хлібі й воді.  

6. Звичаї Попільної Середи відрізняються залежно від традицій конкретної країни. В Англії на головах накреслювали хрестики вологим попелом, в Іспанії в цей день відбувається «entierro de la sardina» (похорон сардини). Це пов’язано зі звичаєм споживання риб у період Великого Посту. В минулі століття м’яса не їли протягом цілого посту.

Молитва на Попільну Середу

Укрий мене, Боже, своїм милосердям, за щедрістю Твоєю. В безмірі доброти Твоєї переміни в порох те, що має померти заради Тебе.

Не дозволь, щоб я прив’язувався до того, що моє і слабке. Не дозволь, щоб я відкинув те, що від Тебе походить. Я тільки порох, і всі мої думки — далеко від Тебе.

В болю говорити неспроможний! Однак я маю добру волю піти за Твоїми вказівками. Не хочу вже залишати нічого для себе, але все віддати Тобі й під Твій суд.

Марна справа моя. По-людськи давно би вже мала розпастися. Але Ти, Господи, її вподобав. Підтримуєш її та освячуєш. Благословляєш кожну добру постанову і кожну покуту.

Завдяки Тобі я здатний молитися і покірно схилити коліна перед величчю Твоєю. Зігнуті коліна і складені долоні нехай будуть вираженням мого служіння Тобі й готовності взятися до труду, який на мене чекає.

Нехай цей Великий Піст буде для мене зміцненням на шляху віри. Не дозволь, щоб мене роздушила спокуса. Нехай щоразу, коли я впаду, мене рятує Твоє нескінченне милосердя. Я не гідний, щоби про нього просити, але Ти заохочуєш мене до цього попри мою невдячність.

Добрий Ісусе, чувай при мені ці сорок днів, щоб і я міг чувати над собою. Вилікуй спасительною покутою всі мої гріхи і рани. Тобі віддаю весь цей час, щоб наприкінці я міг визнати віру в Тебе і з радістю вигукнути: Тобі слава навіки!

За матеріалами Наш вибір, CREDO

Читайте нас у Телеграм , у нашій групі Viber @ПоділляNEWS та InstagramTwitter

Читати інші новини

Розклад богослужінь у храмах Хмельницького на Великдень 19 Квітня 2025 952 Розклад богослужінь у храмах Хмельницького на Ве...
У суботу та неділю у храмах Хмельницького відбуватимуться великодні богослуж...
Мирна акція на підтримку родин полонених та зниклих безвісти захисників відбулася на Хмельниччині 18 Квітня 2025 658 Мирна акція на підтримку родин полонених та зник...
Вчора, 17 квітня 2025 року, у селищі Теофіполь Хмельницького району відбулас...
Мистецтво, що лікує: на Хмельниччині популяризують писанкарство 06 Квітня 2025 522 Мистецтво, що лікує: на Хмельниччині популяризую...
На Хмельниччині відроджують традиції подільської писанки — давнього мистецтв...
Конференція єпископів України відбулася на Хмельниччині 22 Березня 2025 1 123 Конференція єпископів України відбулася на Хмель...
Протягом трьох днів тривало 62 пленарне засідання Конференції єпископів римо...
Хмельницька юдейська громада зустріла свято Пурім (ФОТО) 18 Березня 2025 720 Хмельницька юдейська громада зустріла свято Пурі...
У дні Пуріму юдеї обмінюються пакунками з подарунками – шалахмонес, які надс...
На Хмельниччині занепадає старовинний дерев’яний храм (ФОТО) 17 Березня 2025 1 981 На Хмельниччині занепадає старовинний дерев’яний...
Світлини дерев’яної церкви, або, правильніше було б сказати, того, що від не...
Катехитичну залу на честь загиблого Героя відкрили у Кам’янці-Подільському 23 Січня 2025 907 Катехитичну залу на честь загиблого Героя відкри...
Катехитична зала з’явилася при монастирі святої Трійці в Кам’янці-Подільсько...
XIX Різдвяний фестиваль колядок відбувся у Летичеві 19 Січня 2025 1 003 XIX Різдвяний фестиваль колядок відбувся у Летич...
Подолавши кілька десятків кілометрів учасники щорічного Різдвяного фестивалю...
Дивитись все Дивитись все