Фестиваль «Відлуння» – свято екзистенції*

Фестиваль «Відлуння» – свято екзистенції* 11 Червня 2019 1 487

«Йти чи не йти?» – ось основне питання після повноцінного робочого дня. Зрозуміло, що «йти», але ж куди? Додому? Де сил вистачить хіба що на кілька інтернет-статей, переглядів стрічки новин й одну бесіду в чаті. Всі ці види робіт будуть щедро залиті безкінечним чаєм і засипані крихтами снеків.

Адже зазвичай стається наступне. Після успішного проходження квесту: квартира – туалет – холодильник – диван – комп, переходжу у другий тур, в якому очікують: обжирання, залипання, сон. З кореляцією на задоволення решти природніх потреб. От і все життя, вся романтична екзистенція? Стоп. Обдумавши – згадую, що випадково отримала запрошення до моно-театру «Кут», на фестиваль «Відлуння», на виставу, яка представить Литву, країну, яка завжди вражала мене стриманою вишуканістю й відмінним мистецьким смаком. Та й назва п’єси здається доволі знайомою: «Історія пана Зомера».

Вирішено – йду! Однозначно потрібно хоча б глянути, спробувати роздивитись гру, емоції актора – як приклади соціальної реакції на прикрощі й акценти сусідів. Адже, відомо, що моно-театр, як ніякий інший, має в своєму репертуарному арсеналі найгостріші теми буденності. Є тільки одне «але» – постановка йде литовською, яку я, чесно кажучи, зовсім не «чірік». Проте дух театрального генія не завжди прихований у розумінні слів представленої п’єси. Адже глядач критично бере  до уваги й предметний овид сцени, її декорації, гармонію музичного супроводу й унікальний перформанс самого актора. Отож – фестиваль «Відлуння».

Була б я підлітком, виправляюсь – гіпстером, то певне ще б загуглила, що то є фестиваль, й взагалі, як сьогоденна всесвітня мережа визначає слово «Відлуння». О’кей Гугле – вводжу «відлуння» і з екрану майорить  відеокліп гурту Selfy. Отакої. А слово «фестиваль» зрозуміле громаді й так.  Бо до фестивалів хмельницька молода хвиля за останні кілька років вже звикла. Тільки до театральних помостів дійшла ще не вся.

Подія – міжнародний фестиваль моновистав «Відлуння» – цьогоріч святкує своє свідоме повнолітня – 21 рік. Якщо порівнювати мистецьку платформу з живою людиною, то саме у цей час молода особа починає задаватися питаннями ідентифікації, визначення себе. А що визначає тебе більше за мову й культуру твоєї Батьківщини? Хіба що твоя родина, от власне й суть та мета заходу. Протягом п’яти днів у Хмельницькому калейдоскопічно сяятимуть крафтові театральні гостинці у виконанні акторів України, Чорногорії, Вірменії, Литви, Казахстану, Ізраїлю та Іспанії. З виключним рідним смаком – мовою оригіналу читця. Фестиваль національної культури слова, більше за набір літер, адже слова, виголошені з цієї сцени – дзеркало історії окремої держави, народу за різних умов часу й тематичного наповнення.

Я навмисне запізнююсь на роз’яснювальну частину, яка передує початку перформансу й ведеться двома мовами: державною й англійською. Інакше, як згадати колись прочитане, розбурхати пам’ять? І хоча перші п’ятнадцять хвилин відверто вводять в ступор, поступово починаю слідкувати за пластикою героя, його гримасами, різкими звуковими врізами, спец ефектами. і ось відкривається призабутий сюжет. Так, це той далекий, «випускний» Зюзькінд. Згадала?

«Та дайте вже мені спокій!» – так дійсно, це вона, історія про кожного з нас. Людини, що понад усе прагне спокою та відпочинку від переслідування. Цю фразу можна зрозуміти, якою б вона мовою не звучала. Хоч литовською, хоч українською, поготів. Хіба цей меседж не зрозумілий мені, тій, хто втомився від роботи, суперечок, проблем, прикрощів, інфляції, війни, болю? Звичайно, однозначно – так.

Ми всі, ну ті хто розміняв третій десяток, як я, читали у випускному класі «Парфумера» – історію хворобливого вбивці, німецького письменника й кіносценариста Патріка Зюзкінда в рамках обов’язкової навчальної програми. А решта творів автора відкривалась вже тільки зацікавленим. Історію одночасної одинокості й втоми від усіх представляє Зюзькінд у книзі  «Die Geschichte von Herrn Sommer». Впевнена, що рідна німецька наповнює цей твір неповторним діалектичним колоритом, доступним лише носіям. Проте, тема твору «луною» вертає до душі кожного з нас. Хіба ж не для цього створюється подібний культурний продукт?Щоб резонувати спільне та відсікти те, що нас розрізняє?

Саме так. За час дійства ми стаємо учасниками сусідського діалогу, в найвідвертішій царині – мистецтві. Почути проблеми, цінності й орієнтири ближнього, поділитись своїми – вибраними й творчо обрамленими. Зрозуміти в процесі арт-спілкування, що ми маємо спільне минуле, актуальний час, а головне, ще не до кінця переосмислене й непевне обране майбутнє.

Якою ж буде наша екзистенція –  існування завтра, з ким й на шляху до чого?

Невже буття українця, іспанця чи ізраїльтянина не сповнене тим же пошуком відповідей на вічні питання? Чи всі ми не намагаємось повсякчас втамувати спрагу самотності товариством: родинним, дружнім, мистецьким, робочим тощо?

Ми всі різні, але однакові. Ось головний висновок. Й маємо спільну мову, що ніколи не втратить абетки розуміння – мистецтво: театральне, музичне, художнє… Будь-яке, але щире й чесне.

Визначаючи себе європейцями, ми, як люди, в першу чергу, мислячі, повинні звертатись до доків психології, які розглядають екзистенціалізм як культурний рух, синтезований архів глибоких емоційних, духовних, раціональних світів  сучасної людини. Яка вбачає в бутті психологічну ситуацію, в якій вона знаходиться, сполучення унікальних психологічних труднощів, з якими вона стикається. І з яких має вийти переможцем.

А для цього потрібно зробити вибір – розвиток чи лінь, повноцінна свобода сприйняття чи прийняття чужих норм, правда чи брехня. І чи був у кімнаті той загадковий пан Зомер? Чи ми його «вигадали», щоб спростити своє каяття, ба внутрішній діалог, який ця п’єса витягує назовні.

Я, особисто, обираю шлях накопичення вражень й знань про людей навколо. Але не виключно навколо мене, а навколо мене в масштабах країни, регіону, континенту й світу в кінці кінців. І цей шлях – мистецтва, єдиної релігії вільної від обмеженням й стереотипів.

Я обираю не просто екзистенцію існування, а суворо дотримуюсь її філософських канонів – свободи й відповідальності за результат зробленого вибору. Я обираюсь світ  у красі контркультурного, різнонаціонального й вільного до художнього висловлювання особистого розвитку. Я обираю свято арт-інтелекту й пошуку мистецтва у кожній крихті нашого звичного нескінченного часу, людського існування. Я йду сьогодні на фестиваль «Відлуння», щоб почути нову мову, яку готова зрозуміти будь-якими засобами: дивитись й бачити, слухати й чути, торкатись й відчувати.

А ви сьогодні підете зі мною на виставу? Зустрічаємось о 16.00 в моно-театрі «КУТ»! До нас завітає східка казка Середземномор’я.

І розкрию Вам головний секрет: після вистави дійсно тебе переповнюють мільйони вражень, а голову не лишає клятий самоаналіз. Вдома така штука разом зі створенням коментарів й дописів «з приводу» стає фактором прикрого здобуття не однієї тисячі тих самих снеково-чайових калорій. Але ж все «з приводу», от, ніби тост =) А ще, схоже на те, що кляті калорії ексзистенціюють поза всім і всіма. =)

*Екзистенціалі́зм або філософія_існування (фр. existentialisme від лат. exsistentia — існування) — напрям у філософії XX ст., що позиціонує і досліджує людину як унікальну духовну істоту, що здатна до вибору власної долі. Основним проявом екзистенції є свобода, яка визначається як відповідальність за результат свого вибору.

Схожі блоги

Нацполіція ліквідувала організовану злочинну групу шахраїв, яка не поставила дрони ЗСУ Кримінал 155 Нацполіція ліквідувала організовану злочинну гру...
Шахраї ошукували не тільки потенційних покупців, але й реальних продавців др...

09 Квітня 2025

Тепловізор, нічне бачення чи оптичний приціл: що обрати для ваших задач? Технології 141 Тепловізор, нічне бачення чи оптичний приціл: що...
Ринок пропонує безліч рішень — тепловізори, прилади нічного бачення та оптич...

03 Квітня 2025

«Підпишіть петицію»: у кіберполіції розповіли про чергову шахрайську схему Кримінал 222 «Підпишіть петицію»: у кіберполіції розповіли пр...
Українці отримують повідомлення з проханням підписати петицію про присвоєння...

02 Квітня 2025

Посадовця КМДА викрили на незаконній схемі ухилення від мобілізації Кримінал 321 Посадовця КМДА викрили на незаконній схемі ухиле...
Отримана фіктивна інвалідність допомагала посадовцю не тільки уникати мобілі...

27 Березня 2025

Головні фішки iPhone 16 Pro Max, про які не розповідають в рекламі Технології 150 Головні фішки iPhone 16 Pro Max, про які не розп...
Найновіший флагман Apple отримав не лише покращену камеру та процесор, але й...

27 Березня 2025

Рейтинг найпопулярніших відновлених iPhone: вигідний вибір для сучасного користувача Технології 191 Рейтинг найпопулярніших відновлених iPhone: вигі...
Відновлені iPhone проходять повний цикл діагностики, ремонту та тестування, ...

24 Березня 2025

Військові спеціальності: перспективи та вимоги для майбутніх захисників країни 183 Військові спеціальності: перспективи та вимоги д...
У сучасному світі військові спеціальності стають не лише гарантією безпеки д...

24 Березня 2025

Не дякуйте: водіїв можуть оштрафувати за ввічливість на дорозі Суспільство 218 Не дякуйте: водіїв можуть оштрафувати за ввічлив...
Неправильне використання аварійної світлової сигналізації або "аварійки", що...

24 Березня 2025