У попередній статті я розповіла про ТОП-4 найпопулярніших іграшок та їх вплив на дитину. Звісно, такі іграшки як Spinner та BeyBlade радше шкідливі, ніж корисні, але є одне важливе «але» – це дитяча субкультура.
Дитяча субкультура у широкому розумінні являє собою все те, що створено людським суспільством для дітей і самими дітьми, у вузькому – смисловий простір цінностей, установок, способів діяльності і форм спілкування, використовуваних в дитячих спільнотах. Інакше кажучи, це звичайні дитячі ігри: хованки, козаки-розбійники, лічилки, дражнилки, заклички, казки, страшилки. А в умовах сучасного світу – це нові іграшки.
Для кожного дитячого віку характерна своя субкультура і окремі ігри, які залежать від віку дитини. У кожен період розвитку дитячої субкультури формується соціокультурна своєрідність, яка дозволяє дитині розуміти явища об’єктивної дійсності, реагувати на них і адекватно проявляти себе в конкретному соціальному середовищі. Воно володіє відносною автономією і характеризується в залежності від віку дітей своєю мовою, змістом, особливостями сприйняття явищ навколишнього середовища, мислення і поведінки, позначається на їх соціальному розвитку, соціалізації. Саме тому важливо правильно підбирати ігри та іграшки для дітей.
Індивідуальні і групові ігри суттєво впливають на соціалізацію дитини, формуючи особистість. Гра виступає провідною діяльністю дитини, свого роду школою довільної поведінки і “моралі в дії”. Вона допомагає забезпечувати моделювання соціальних відносин і їх засвоєння. Індивідуальні ігри сприяють пізнанню реальної дійсності, саморозвитку, групові носять соціальний характер. Вони припускають певні правила, норми поведінки і дії, стимулюючи засвоєння соціального досвіду. Всі просто старі забуті «козаки-розбійники», на відміну від Spinner та BeyBlade, стимулювали дитину до взаємодії, формування і дотримання правил, формування норм і цінностей, через гру і в ігровій формі дитина отримувала важливий досвід спілкування з однолітками, відстоювання власної думка або захисту іншого. Через різні «страшилки», казки і билини, які передавались з вуст в уста, діти програвали страхи, притаманні конкретному вікові. У наші ж часи все трохи змінилось, у дитячій субкультурі менш важлива сама дитина, важливіша іграшка.
Але що ж робити, якщо у всіх дітей є Spinner та BeyBlade, а у вашої дитини немає? Дитина дуже просить купити таку іграшку, адже в сучасному світі це іграшка та гра сучасної дитячої субкультури? Мінімізувати час гри іграшкою, наприклад, грати тільки в школі. Навчити дитину грати в інші ігри, які були б цікаві у конкретному віці (Dooble, Uno, крокодил та інші). Пограйте з дитиною, щоб сформувати компетентність у конкретній грі і дитина почувала б себе впевненою. Але найголовніше – це якість проведеного часу разом з дитиною. Якщо дитині добре і комфортно у спілкуванні з вами та сім’єю, вона ніколи не обере іграшки, якими можна гратися самому. Важлива не кількість проведеного часу разом, а якість.
Грайте з дітьми!
Юлія Орєхова, нейропсихолог
тел 0976650845
Схожі блоги

18 Квітня 2025

13 Квітня 2025

09 Квітня 2025

03 Квітня 2025

02 Квітня 2025

27 Березня 2025

27 Березня 2025

24 Березня 2025