Одна з особливостей дорослішання дитини – вікові кризи, тобто проблемний перехід дитини від одного вікового періоду до іншого.
Криза віку – це період, в який кількість отриманих раніше знань та досвіду переходять в якість майбутнього життя.
Психологи виділяють 6 криз дитячого віку
Криза новонароджених
Можна сказати, що дитина народжується в кризі, оскільки вона змінює внутрішньоутробне існування на самостійне життя поза материнським організмом. Малюкові потрібно звикнути до нового типу дихання та харчування, до світла, звуку. Період адаптації триває 1-2 місяці.
Криза одного року або дитинства
Криза дитинства пов’язана з тим, що дитина вчиться ходити та говорити. Тепер їй доступний більший простір для дослідження та з’являється перше прагнення все робити самостійно.
Криза 3 років або період “я сам”
Малюк протиставляє себе дорослим, показуючи, що він – самостійна людина. Він намагається зрозуміти своє «я» та формує свої внутрішні позиції. Дітям в цей період властиві негативізм, свавілля, упертість, знецінення, деспотизм.
Криза 7 років або криза дитинства
У цьому віці дитина прагне нових соціальних контактів, починає орієнтуватися на зовнішню оцінку, втрачає дитячу безпосередність та наївність. Головні прояви кризи – манірність та химерність поведінки, кривляння, певна дивність та незрозумілість вчинків.
Підліткова криза
Найскладніша та найяскравіша криза. Обумовлена розбіжністю темпів розвитку біологічного, соціального та психічного. Іноді «симптоми» перехідного віку з’являються у 10 років, іноді – в 13-17. Прояви підліткової кризи: емоційна нестійкість, прагнення до незалежності та спілкування з однолітками, конфлікти з батьками.
Криза 17 років, криза юності
Як правило, виникає на порозі нового життя, тобто напередодні закінчення школи. У зв’язку з усвідомленням своєї відповідальності за майбутній вибір для молодих людей характерні підвищена тривожність та нервозність.
Доросла людина часто залишається один на один зі своїми проблемами перехідного віку, а дитині потрібна допомога найближчих та рідних людей, щоб подолати ці непрості періоди.
Не потрібно боятися дитячих вікових криз. Трохи терпіння та належної уваги до дитини, і ви разом пройдете ці критичні точки без особливих потрясінь.
За матеріалами психологічного центру “Інсайт”
Схожі блоги

18 Квітня 2025

13 Квітня 2025

09 Квітня 2025

03 Квітня 2025

02 Квітня 2025

27 Березня 2025

27 Березня 2025

24 Березня 2025