В інтернеті є велика кількість інформації про те, що таке бізнес процеси та ту важливу роль, яку вони відіграють в кожному бізнесі.
Чи потрібно думати про бізнес процеси звичайному підприємцю, скажімо, сфери послуг або торгівлі?
Якщо чесно, це не так просто «думати про бізнес процеси», коли ви є спеціалістом з макіяжу, або хорошим продавцем певного товару. Але якщо ви читаєте цю статтю, це означає, що не дивлячись на брак часу, а можливо й освіти за бізнес напрямком, ця тема все ж цікавить вас.
Спробуємо розібратись у цій «науці».
Як розповідає нам Вікіпедія: бізнес-процес (англ. Business Process) — будь-яка діяльність, що має вхідний продукт, додає вартість до нього, та забезпечує вихідний продукт для внутрішнього або зовнішнього споживача.
Існують три види бізнес-процесів:
- процеси управління— бізнес-процеси, які управляють функціонуванням системи. Прикладом керувального процесу може служити корпоративне управління та стратегічний менеджмент.
- основні— бізнес-процеси, які складають основний бізнес компанії і створюють основний потік доходів. Прикладами операційних бізнес-процесів є постачання, виробництво, маркетинг та збут.
- забезпечувальні— бізнес-процеси, які обслуговують основний бізнес. Наприклад, бухгалтерський облік, кадрове, інформаційне забезпечення.
Бізнес-процес починається з попиту споживача і закінчується його задоволенням.
Таким чином майже всі дії, які ви робите для отримання прибутку в межах певного напрямку бізнесу і є вашими бізнес процесами.
Інша справа, що ці бізнес процеси не завжди є оптимальними, продуманим та найбільш ефективними та зручними для виконавців, керівників та власників підприємств або ФОП-ів. Із цим можна успішно працювати оптимізуючи бізнес процеси.
Звісно, що перед оптимізацією потрібно правильно описати бізнес процес. Як це зробити?
Для цього потрібно дати відповідь на прості запитання:
- Якими є “вхід” та “вихід ” процесу?
- З яких процедур складається процес?
- Хто виконує кожну процедуру?
- Який результат її виконання?
- Хто отримує результат і що він з ним робить?
Для розуміння схеми опису простого бізнес процесу можна подивитись на прикладі
Схема бізнес процесу – відповідаємо на вищеописані запитання:
- Якими є “вхід” та “вихід ” процесу? Входом процесу є брудний посуд, а виходом – чистий.
- З яких процедур складається процес? Процес складається з процедури складання брудного посуду у посудомийну машину, додавання миючого засобу, підключення машини до мережі водопостачання та електромережі.
- Хто виконує кожну процедуру? Всі процедури виконує «хатня робітниця»
- Який результат її виконання? Результатом виконання процесу є чистий посуд.
- Хто отримує результат і що він з ним робить? Результат отримує «хатня робітниця» і потім, вірогідно, складає його до шафи.
Ось і все – ваш бізнес процес є описаним.
За таким зразком потрібно описати, для початку, основні бізнес процеси, тобто ті, які забезпечують основний прибуток вашого бізнесу.
А в наступних статтях напишемо що далі робити з описаним бізнес процесом.