Новини
Події

Колектив АТ “Хмельницькобленерго” вимагає прозорого конкурсу

Трудовий колектив та менеджмент Акціонерного товариства “Хмельницькобленерго” здивовані рішенням щодо зміни керівництва компанії.

На початку березня колектив товариства звертався до Президента з відкритим листом, в якому, зокрема, просив “скасувати розпорядження КМУ від 26.02.2020 № 161-р щодо погодження з пропозицією Фонду державного майна України щодо тимчасового призначення виконуючим обов’язки керівника АТ «Хмельницькобленерго» Гапонова В.М., дати можливість Товариству і надалі розвиватись під головуванням в.о. генерального директора АТ «Хмельницькобленерго» Козачука Олега Івановича”.

Судячи з інформації, яка надійшла на адресу редакції, думка колективу, очевидно, не була почута, оскільки, всупереч нормам закону, спроби змінити керівництво товариства тривають.

Крім того, як йдеться у повідомленні, опублікованому на сайті АТ “Хмельницькобленерго”, “Фонд державного майна України та Наглядова рада намагаються вплинути на проведення уже скликаних Зборів Акціонерів Товариства”, які заплановані на сьогодні.

Текст заяви менеджменту компанії наводимо нижче.

Заява менеджменту АТ «Хмельницькобленерго» щодо незаконних змін в корпоративному управлінні підприємством

АТ «Хмельницькобленерго» – державна енергопостачальна компанія – 70% акцій підприємства належить державі, інші 30%  – приватним юридичним особам та фізичним особам.

Протягом 2017-2019 рр. Компанія демонструє високу ефективність операційної діяльності. Прибуток  «Хмельницькобленерго» не лише має щорічну тенденцію до зростання, але й є одним із найвищих серед державних енергетичних компаній в України. Так, чистий прибуток АТ «Хмельницькобленерго» за 2019 рік склав 85,711 млн. грн., що перевищує прибуток інших 4-х державних обленерго разом узятих (АТ «Харківобленерго» – 1,139 млн. грн, АТ «Запоріжжяобленерго» – 0,672 млн. грн, АТ «Миколаївобленерго» – 30,440 млн. грн, ВАТ «Тернопільобленерго» – 0,639 млн. грн.)

В цьому році за результатами 2019 року Компанія планує сплатити до державного бюджету 30 млн. грн. дивідендів, тоді як державні  «Запоріжжяобленерго» – 0,2 млн. грн, «Харківобленерго» – 0,3 млн.грн, «Черкасиобленерго» – 2,5 млн. грн. Крім того, АТ «Хмельницькобленерго» одна із перших енергопостачальних компаній в Україні, що в 2018-2019 рр. році в повному об’ємі розрахувалась із ДП «Енергоринок». Тоді як борг «Черкасиобленерго»  – 976 млн. грн., «Запоріжжяобленерго» – 716 млн.грн, «Харківобленерго» – 434 млн. грн.

Тому трудовий колектив та менеджмент компанії були здивовані рішенням Фонду Державного майна України та минулого Кабінету міністрів України, щодо зміни керівництва компанії.

Так, 26 лютого 2020 року КМУ під головуванням Гончарука О.В. було прийнято розпорядження №161-р про погодження призначення Гапонова В.М. виконуючим обов’язки Генерального директора АТ «Хмельницькобленерго». Згідно тексту, таке розпорядження було прийнято відповідно до пропозиції Фонду державного майна України (ФДМУ). В той же день подібні розпорядження були прийняті і щодо ПАТ «Центренерго», АТ «Харківобленерго» та АТ «Миколаївобленерго». 

Для звільнення поточного керівника Товариства та призначення нового необхідно, щоб Наглядова рада прийняла відповідне рішення. Враховуючи, що з 7 членів Наглядової ради 5 є працівниками ФДМУ і лише 2 – представники міноритарних акціонерів,  це нескладно зробити. Але 6 квітня 2020 року до Товариства надходять заяви 2 вибулих членів Наглядової ради, які повідомляють, що не бажають бути більше представниками ФДМУ у складі Наглядової ради і просять Товариство виключити їх із складу зі спливом 2 тижнів, тобто з 20 квітня 2020 року. Інформація щодо такого виключення була оприлюднена Товариством у встановленому порядку 21 квітня 2020 року. В той же час, 22 квітня 2020 року до Товариства надходить повідомлення ФДМУ про заміну вибулих членів Наглядової ради, тобто тих осіб, які станом на дату отримання повідомлення, вже не є членами Наглядової ради. Відповідно ст. 53, ст.57 Закону України «Про акціонерні товариства» та листа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.10.2019 року № 28/01/22985, наданого на звернення Товариства, заміна члена Наглядової ради – представника акціонера можлива виключно в період здійснення ним своїх повноважень. Іншими словами, ФДМУ не має права здійснювати заміну членів Наглядової ради, які за власною заявою припинили свої повноваження, а спроба такої заміни є грубим порушенням Закону України «Про акціонерні товариства». Відповідно в той же день Товариство спрямувало ФДМУ відмову в задоволенні заміни членів Наглядової ради.

Заміну вибулих представників ФДМУ намагається здійснити шляхом видачі наказу за підписом Голови ФДМУ. Копію такого наказу разом з проєктом повідомлення про заміну членів Наглядової ради ФДМУ надсилає на електронну пошту Товариства. У відповідь на це Товариство вказує на порушення, допущені під час спроби замінити вибулих членів Наглядової ради, а саме на необхідність проходження кандидатами до членів Наглядової ради конкурсного відбору, передбаченого вимогами постанови КМУ №143 від 10.03.2017 р., та необхідність спрямування повідомлення про заміну рекомендованим листом, як того вимагає Статут Товариства. В іншому випадку, Товариство змушене буде відмовити в проведені заміни членів Наглядової ради. Зауваження Товариства ФДМУ ігноруються.

Зазначимо, що, за період з дати прийняття розпорядження КМУ (26.02.2020) до сьогоднішнього дня, не було надано жодної зрозумілої причини для зміни керівника Товариства.

28.04.2020, як нам стало відомо, відбулося засідання Наглядової Ради АТ «Хмельницькобленерго», на якому було начебто «прийнято рішення» про звільнення в.о генерального директора Товариства О. Козачука и призначення на цю посаду. В. Гапонова. «Начебто прийнято» – тому що в засіданні приймали участь 2 особи, що призначені з порушенням визначеної Законом «Про акціонерні товариства» процедури – не публічно і поза конкурсом. Це рішення буде оскаржено в суді.

 На нашу думку, дії ФДМУ при зміні керівників вищезазначених держпідприємств не узгоджуються з постановою КМУ №256 від 25.03.2020 р., яка рекомендує «суб’єктам господарювання державного сектору економіки, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, і державним банкам з метою забезпечення безперебійної роботи в умовах встановленого карантину утримуватись від кадрових змін в органах управління…».

Складається враження, що для ФДМУ дана рекомендація носить зворотній характер! А також виникає гіпотеза, що коли Україна перебуває в режимі карантину, невстановлена група осіб, яка має вплив на чинне керівництво ФДМУ або спільні інтереси з ним, намагається незаконно і безпідставно змінити керівництво Товариства та інших державних обленерго і, завдяки цьому, отримати доступ до фінансових ресурсів успішних підприємств.

Менеджмент АТ “Хмельницькобленерго” не тримається  «за крісла» і готовий піти – за умов  дотримання прозорих та законних процедур не тільки  власного звільнення, а й призначення нового керівництва підприємства. З транспарентним конкурсом, публічністю та законністю.

Тільки в таких умовах, на думку менеджменту, можна мати надію, що наступне керівництво державної компанії, продовжить  ефективне та вигідне для держави управління підприємством. А також на достойному рівні забезпечить роботою 3,5 тисячі працівників «Хмельницькобленерго» та гарантує енергетичну безпеку всіх мешканців Хмельниччини.

В.О. Генерального директора О. І. Козачук

ДОВІДКА: АТ “Хмельницькобленерго” забезпечує розподіл електроенергії в Хмельницькій області. Компанія має частку у близько 80 %  на ринку електроенергії в регіоні. Компанія обслуговує 550 310 побутових споживачів та 20 170 комерційних і промислових клієнтів. Населення, промислові та інші комерційні підприємства – основні клієнти, продаж яким становить 42%, 13% і 11%, відповідно. Встановлена трансформаційна потужність – 3 341 МВ-А (7 522 підстанцій). ПАТ “Хмельницькобленерго” володіє 33 000 км повітряних ліній і 1 500 км кабельних ліній електропередачі. Компанія налічує близько 3 560 працівників. 

Автор: Тетяна Новак

Читайте нас у Телеграм , у нашій групі Viber @ПоділляNEWS та InstagramTwitter