Новини
Суспільство

На Хмельниччині відкриють пам’ятний знак «Борцям за волю України»

В селищі Чорний Острів Хмельницького району проходитиме офіційне відкриття пам’ятного знаку «Борцям за волю України».

Подія присвячена сторіччю з дня героїчного бою під Чорним Островом військ УНР під керівництвом полковника, начальника Генерального штабу армії УНР Євгена Мишковського (Мєшковського) з більшовицькими військами.

Знак буде встановлено на  місці його поранення. Саме тут, за свідченнями очевидців, що зібрані у виданні Українського історичного інституту  «Героїчний бій під Чорним Островом», було смертельно поранено полковника Мишковського і саме за цей бій він удостоєний звання генерала-хорунжого армії УНР.

Тож офіційне відкриття відбудеться 6 липня, початок о 12.00.

Також Знак буде встановлено на могилі воїнів УНР, які загинули під час цього бою на старовинному православному кладовищі, що на Вовчій Горі.

Контактна особа: Анатолій Бєлєванцев – 097 865 72 30

Довідково: Народився Євген Васильович Мишковський (Мєшковський) 12 лютого 1882 р. в козацько-шляхетській родині. Дитинство провів на Полтавщині в українському середовищі. Любов до України і гордість за своє походження прищепила мати. Спершу пішов стежкою священника, потім різко звернув на військову. За героїзм у роки Першої світової війни нагороджений усіма можливими орденами, а також Георгіївською зброєю. Під час служби у гетьманській армії принципово не вживав російської мови, а на звернення до нього російською  не відповідав і вимагав звертатися українською.

В українській армії з 1918 року, представник армії УНР при штабі німецького піхотного корпусу. За Гетьманату член української делегації на переговорах з більшовицькою Росією щодо демаркації українсько-російського кордону, начальник оперативного відділу Генштабу. З грудня 1918 року – начальник штабу Галицької армії. У ході українсько-польської війни керував реорганізацією армії, формуванням корпусів і бригад. З березня 1919 року – начальник штабу Східного фронту, Волинської групи, Армії УНР. 1920 1-й генерал-кватирмейстер. 

6 липня 1920 року під Чорним Островом більшовицька кіннота Будьонного несподівано атакувала потяг, в якому перебував штаб Армії УНР. І, здавалося б, у безвихідній ситуації начальник штабу української армії Євген Мешковський повів штабних старшин в атаку. У цьому переможному бою Євгена Мишковського було смертельно поранено…

Помер 9 липня, похований у Тернополі на Микулинецькому кладовищі. Євгена Мешківського сотник та поет Євген Маланюк назвав “генералом-лицарем”, “людиною, яка не знала кривих ліній, тільки – прості”. А генерал-полковник Микола Капустянський сказав, що той – “справжній богатир тілом і духом, людина нестримної енергії, великої працездатності й лицарської вдачі”.

Автор: Наталя Кошай

Читайте нас у Телеграм , у нашій групі Viber @ПоділляNEWS та InstagramTwitter