Історію міст і сіл Хмельниччини обговорили на конференції у Городку
25 жовтня у місті Городок відбулася перша всеукраїнська науково-практична конференція «Історія міст і сіл Хмельниччини». У науковому зібранні, яке пройшло у змішаному форматі, взяв участь перший заступник голови обласної ради Володимир Гончарук, представники Городоцької територіальної громади, краєзнавці, науковці, архівісти, працівники бібліотечних установ, студенти вищих навчальних закладів.
Перед початком конференції її учасники ознайомилися із сучасною експозицією Городоцького краєзнавчого музею (G-Museum), який відкрив для відвідувачів свої двері два роки тому.
Учасників всеукраїнського наукового зібрання привітала Городоцький міський голова Неоніла Андрійчук. Посадовець у своєму виступі презентувала те, чим живе громада, як працює, розвивається, допомагає нашим захисникам.
Конференція об’єднала понад 100 учасників з річних куточків нашої держави та практично дала старт підготовці фундаментального видання «Історія міст і сіл Хмельниччини». Планується створення відповідних редакційних колегій у всіх територіальних громадах області.
На початку вітального слова перший заступник голови обласної ради Володимир Гончарук подякував керівництву Городоцької міської ради, меценатам, спонсорам, які долучилася до створення сучасного модерного музею, на базі якого проходив захід. За його словами, експозиція відповідає високим стандартам якості сучасних іноземних музеїв.
Учасникам конференції посадовець побажав плідної роботи та запевнив, що обласна рада буде підтримувати усі ініціативи краєзнавців з дослідження історії Хмельниччини, особливо в контексті російсько-української війни.
«Тематика конференції є актуальною. Адже надзвичайно важливо відновлювати свою історію – ту, яка в нас була, а не ту, яку нам нав’язували. Звичайно, історія України останні дві сотні років притлумлена російською експансією – спочатку російсько-імперською, потім радянсько-російською, з нав’язуванням чужої точки зору, при якій українцям було соромно за свою національність, – зазначив Володимир Гончарук. – Сподіваюся, на сьогоднішньому заході можна буде почути багато різних фактів, які відбувалися на території Поділля ще до російського впливу. Власне, багаторічна кількасотня історія перебування України у складі польської держави від початку згаснення Галицько-Волинського князівства фактично до розпаду Речі Посполитої мала надзвичайно серйозний вплив на формування української нації та дотепер зберігається в українців польсько-етнічної приналежності. Це інша мова, інша культура, інше право, інша система взаємовідносин, а саме – європейська».
З доповідями виступили голова Хмельницької обласної організації НСКУ, доктор історичних наук, професор, президент Хмельницького кооперативного торгівельно-економічного інституту Юрій Телячий та заслужений працівник освіти України, академік Української академії історичних наук, доктор історичних наук, професор Віктор Прокопчук, які окреслили основні завдання щодо створення нової редакції історії міст і сіл Хмельниччини.
Юрій Телячий вручив подяки організаторам конференції – Городоцькому міському голові Неонілі Андрійчук, начальнику відділу культури Городоцької міської територіальної громади Олегу Федорову, голові нещодавно створеного у Городку відділення обласної організації НСКУ Жанні Максимовій.
Інші доповідачі у своїх виступах акцентували на історії населених пунктів, особливостях старожитностей подільських сіл, розслідуванні злочинів нацистів на Хмельниччині 1941-1944 років, історії сіл і міст у контексті збройної боротьби і польського адміністрування на території західної частини Поділля у 1919-1920 роках тощо.
На секційних заняттях йшла мова про історіографічно-джерельну базу й теоретико-методологічні засади дослідження історії міст і сіл Хмельницької області, зокрема про минуле сільських населених пунктів області, визначні події минувшини краю та історичні постаті, відомих людей та героїв Хмельниччини.
Під час конференції експонувалися виставки «Хмельниччина на шпальтах періодики та в наукових працях» Городоцької центральної публічної та Хмельницької обласної універсальної наукової бібліотеки, «Акварелі Євгенії та Ольги Пламеницьких Городоцького краєзнавчого музею та Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В. Г. Заболотного і «Виставка краєзнавчих досліджень про населені пункти Городоцької міської ради» Городоцької центральної публічної бібліотеки.
Захід було ініційовано Хмельницькою обласною організацією Національна спілка краєзнавців України (НСКУ), підтриманий Центром дослідження історії Поділля Інституту історії України НАН України при Кам’янець-Подільському університеті імені Івана Огієнка, Хмельницькою обласною радою, Городоцькою міською територіальною громадою, Хмельницькою обласною універсальною науковою бібліотекою та іншими.
За інформацією Хмельницької обласної ради
Автор: Адміністратор сайтуВсі новини на одному каналі в Google News
Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook