Хрести, палац та велетенська ваза: історія та таємниці села на Хмельниччині

Хрести, палац та велетенська ваза: історія та таємниці села на Хмельниччині 01 Березня 2025 1 689
Хмельниччина туристична

Краєзнавці обстежили старий цвинтар у селі Велика Яромирка у Городоцькій громаді Хмельницького району. Якихось особливих відкриттів  ця експедиція не принесла.  Головним чином через те, що найстаріша частина некрополя була знищена у 1970-х роках під час прокладання дороги.

Знайдені давні хрести виявилися типовими для цього куточка Поділля «хрещатого» типу (це коли кожне рамено хреста має вигляд окремого хреста). Всі вони датувалися кінцем ХІХ та самим початком ХХ ст.

Поклонний хрест?

Цікавою була знахідка хреста, який виділявся на загальному тлі як розмірами, так і формою. До того ж  на чималому постаменті не спостерігалося хоч якого натяку на епітафію. Найімовірніше – це просто сакральна фігура (капличка). Такі зустрічаються у цій місцевості. Не так що й часто, але є. 

Цей хрест, не виключено, може датуватися й серединою ХІХ ст. Але фрагмент з роком “з’їло” дерево

Виокремили під час дослідження кладовища і хрест на поховані Марії Дембіцької. Тут дослідників зацікавила дата – 1921 р. Це один із наймолодших надгробків такого типу. Знахідка засвідчує, шо «хрещаті» хрести (у цьому випадку хрещатий з елементами пелюсткового) у цьому куточку Поділля використовували від другої половини  XVIII та до першої половини ХХ століть. Найдавніші такі надгробки, знайдені в околицях сусіднього Сатанова, датуються 1770 роком.

Хрест Марії Дембіцької цікавий також тим, що епітафія на ньому виконана українською мовою. На старіших – або церковно-слов’янська, або російська.

З цікавих знахідок – палац представників поважної шляхетської родини Садовських (гербу «Любіч»). Зокрема Садовські після родини Потоцьких володіли таким поважним містом як Чортків. Згідно з дореволюційними реєстрами останнім власником села був Фелікс Садовський. Щоправда, місцеві чомусь згадують виключно якусь пані Садовську (вірогідно йдеться про дружину чи дочку пана Фелікса).

Розповідають, що це була дуже добра пані, яка уславилася надзвичайно приязним ставленням до селян – добре оплачувала їх працю і завжди допомагала родинам, які опинилися у скруті. За переказами, коли пані Садовська у 1917 році була змушена покинути маєток, то її з іконами у руках проводжало все село.

Більшість поміщиків цих теренів залишили родинні гнізда ще у першій половині 1917 року. Значною мірою це було викликане тим, що фронт тоді відкотився до Збруча і околицями блукали банди озброєних до зубів дезертирів. Втім, багато поміщиків, особливо тих, хто жорстоко визискував селян та робітників, тікали ще й від цілком заслуженої розплати.

Рештки розписів.

По приязне ставлення селян до Садовських яскраво свідчить той факт, що палац не знищили. Натомість дуже гарний палацовий комплекс XVIII – середини ХІХ століть, що у сусідньому Новому Поріччі, який на той час належав графині Ігнатьєвій, знесли «до основанья».  Так само як і вщент розтрощили маєток російського вченого Сергія Виноградського у Городку.

Палац у Великій Яромирці є одним із найбільш таємничих маєтків на Хмельниччині. Про нього у відкритих джерелах, що українських, що польських, що російських – ані пари з вуст. Власне як і про його існування взагалі. Більш за те – у польській статті в Вікіпедії, присвяченій Великій Яромирці, зазначено, що об’єкт знищено у 1917 році. Насправді він зазнав лише незначної перебудови. Зокрема у бічних прибудовах було пробито абсолютно недоречні двері, а на фасаді зникла дуже красива аркада портика.

Первісний вигляд палацу

Коли постала споруда і хто її архітектор – інформації немає (можливо, вона десь є в архівах Польщі). За формою і розміром цегли палац можна датувати принаймні серединою ХІХ ст.  Однак не буде дивно, якщо ця дата відсунеться до кінця XVIII ст.

Цегла відповідає принаймні середині ХІХ ст.

Також дослідників дуже вразила велетенська, понад 2 метри заввишки, кам’яна чаша перед палацом. Спочатку подумалося, що то – бетон. Але ні – її витесано з брили вапняку.  Колись таких чаш було дві, але одна років 30 тому впала з постаменту і розбилася.

Дослідження старого цвинтаря у Великій Яромирці стало можливим в рамках партнерського проєкту «Могили предків», який ГО «Україна Інкогніта» реалізує разом із Відділом культури, національностей та релігії Городоцької міськради.

Текст та фото: Дмитро Полюхович для «Україна Інкогніта»

Читайте також: На Хмельниччині через грибок руйнується один зі старовинних палаців

Всі новини на одному каналі в Google News 
Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook

Читати інші новини

Фото фортеці у Кам’янці-Подільському визнали найкращим у конкурсі «Вікі любить пам’ятки 2024» 19 Березня 2025 603 Фото фортеці у Кам’янці-Подільському визнали най...
Найкращим фото Хмельницької області у міжнародному конкурсі фотографій для і...
Отроків на Хмельниччині та його історична спадщина 15 Березня 2025 426 Отроків на Хмельниччині та його історична спадщи...
Маленьке село Отроків у Новоушицькій селищній територіальній громаді Кам’яне...
Палац Раціборовських на Хмельниччині: трішки містики і сумне сьогодення 09 Березня 2025 5 970 Палац Раціборовських на Хмельниччині: трішки міс...
Перша письмова згадка про теперішні Лісоводи – село у Городоцькій міській те...
Музейна стайня у палаці на Хмельниччині розширює свої можливості 08 Березня 2025 1 410 Музейна стайня у палаці на Хмельниччині розширює...
Музейна стайня у Малієвецькому обласному історико-культурному музеї збільшув...
В історичний заповідник на Хмельниччині передали конфісковані римські артефакти 07 Березня 2025 1 012 В історичний заповідник на Хмельниччині передали...
Київські митники передали до Державного історико-культурного заповідника "Ме...
Історія й легенди Зіньківського замку на Хмельниччині 28 Лютого 2025 885 Історія й легенди Зіньківського замку на Хмельни...
Теперішнє село Зіньків – це доволі великий населений пункт, що розбудували н...
Археологічний табір для ветеранів планують відкрити влітку на Хмельниччині 12 Лютого 2025 837 Археологічний табір для ветеранів планують відкр...
Відкриття першого в Україні табору для ветеранів анонсували у селищі Меджибі...
У Меджибізькій фортеці продовжать дослідження підземель 08 Лютого 2025 2 232 У Меджибізькій фортеці продовжать дослідження пі...
У Державному історико-культурному заповіднику «Меджибіж» на Хмельниччині цьо...
Дивитись все Дивитись все