Аби об’єкт культурної спадщини у місті Ізяслав Шепетівського району було внесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, знадобилося втручання прокуратури. Йдеться про пам’ятку національного значення – садибу князя Сангушка. До архітектурного комплексу ХVII-ХVIІІ століття входять палац, дворик з аркадами, місток, костел місіонерів.
І якщо Костел Святого Йосифа та монастир лазаристів до наших часів зберігся в досить пристойному стані, то від колись величного палацу залишився лише скелет, який руйнується вже не перший рік.

Ще у 2018 році небайдужі до збереження історичної спадщини били на сполох.
Щороку від стін палацу Сангушків в Ізяславі відвалюються шматки. Попередній обвал стіни тут стався ще три чи чотири роки тому. А хилитися вона почала ще раніше. Руйнування відбувається постійно, роками: то там шматок відвалиться, то там. Ніхто з відповідних органів цього ніде не фіксує і абсолютно нічого не робить! – коментував волонтер ГО “Товариство культурної спадщини “Заслав’є” Сергій Гонтар.
Кошти на реконструкцію палацу не виділялися (станом на той же 2018 рік) протягом 12 років. У 2006 році за трохи менше, ніж півмільйона гривень з держбюджету виготовили топографічний план та очистили територію. Однак палацу це мало допомогло.
У 2020 році 50 квадратних метрів несучої стіни обвалилося через сильний вітер та дощ. Про реконструкцію тоді, знову ж таки, не йшлося, оскільки пам’ятка архітектури, що є аварійно небезпечною, не перебувала на балансі ні районної, ні міської ради.
У 2021 році в Україні заявили про намір реалізувати проєкт “Велика Реставрація”, який передбачав протиаварійні роботи, реставрацію та відновлення культурних пам’яток на території України. Спочатку до програми відібрали для реалізації 57 проєктів (з них 31 об’єкт – державної форми власності, 26 – комунальної форми власності.) та виділили на них кошти. Згодом йшлося вже про 106 об’єктів, з них чотири – з Хмельниччини. Однак палац Сангушків до цього переліку не увійшов.
У 2024 році, в рамках втілення заходів Програми з охорони та збереження об’єктів культурної спадщини Ізяславської міської територіальної громади на 2023–2027 роки, було виготовлено та встановлено охоронні дошки на такі важливі об’єкти культурної спадщини національного значення:
- Замок XVI століття (охоронний № 220024) – визначна фортифікаційна споруда, що уособлює силу й міць давнього Ізяслава та є невіддільною частиною культурного надбання України.
- Садиба XVII-XVIII століття (охоронний № 220025) – одна з найяскравіших пам’яток архітектури, яка відображає унікальні риси епохи та є свідком важливих історичних подій.


Врятувати палац від подальшого руйнування це, знову ж таки, не допомогло, оскільки разом з табличкою історична споруда захисту від держави, схоже, не отримала, адже знадобилося втручання Хмельницької обласної прокуратури, яка звернулася з позовом до Міністерства культури та стратегічних комунікацій України про внесення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України пам’ятку національного значення – садибу князя Сангушка у місті Ізяслав.
Після відкриття провадження у справі відповідач добровільно виконав вимоги, викладені у позові. Внесення вказаного об’єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам’яток України забезпечить державний захист та сприятиме збереженню історичного та культурного надбання для наступних поколінь, – повідомили в обласній прокуратурі.
Що зміниться з набуттям нового статусу в долі палацу, від якого мало що залишилося, побачимо.
Всі новини на одному каналі в Google News
Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook
Читати інші новини







