Реліз-рефлексію на українське щодення представили у новому кліпі хмельницькі рокери

Реліз-рефлексію на українське щодення представили у новому кліпі хмельницькі рокери 25 Липня 2025 557
Культура

«Чумаки» або учасники гурту «Чумацький Шлях» на авторському ютюб-каналі презентували фанатам довгоочікувану прем’єру кліпу «Час». Чого очікувати від артсмаколика – розповідаємо.

Насамперед потрібно зазначити, що гурт «Чумацький Шлях» всі 17 років своєї діяльності пропагує і творить україномовну якісну музику в досить важкій царині етнороку, тим самим збагачуючи мистецьку ідентичність без підміни понять або ж зміни артдороги відповідно до політичної ситуації. Тому кожну нову роботу гурту так очікують поціновувачі, адже вона однозначно має «українське коріння».

Які приховані сенси і символи подарували «чумаки» у прем’єрі – ми розбиралися предметно, спілкуючись з учасниками гурту, раз за разом передивляючись новий доробок.

Почнемо з аналізу побаченого. Нова відеоробота з перших секунд занурює глядача в атмосферу класичного нуару, якщо дивитися просто перфектний візуальний супровід. Монохромний кадр затягує все глибше в зміст об’єктів, які кожен окремо в уяві глядача здатен побудувати свою, унікальну історію.

Локації і плани цієї глибокої історії продумані й представлені в найкращому світлі, навіть без кольору і з фокусом лише на соліста й Козамонстра. Так, за словами гітариста гурту Євгена Богуцького такі рішення розкадровки запропонували Сергію Строяну власне гуртівці, які наполягли на дещо аскетичному представлені композиції, за своїм акторським виключенням:

«Скажу відверто, ми звичайно в гурті обговорювали концепцію кліпу і одноголосно з хлопцями прийняли рішення, що в кадрі не повинно бути багато людей і інструментів, адже ця пісня зрідні молитовній аскезі, яка фокусує на головному – тексті, музиці, відчуттях!»

«Лід розтане – вода зійде. Слід пропаде – і все мине», – йдеться у рядках нової композиції з явним відлунням на вічну істину, що все проходить і цей час також має природню тривалість, далеку від вічності:

«Пісня «Час» — це рефлексія на війну, але не у прямому значенні. Це роздуми про час, який у періоди тривоги, вибухів і втрат поводиться дивно: то завмирає, то безжально летить уперед. Він краде молодість, дитинство, мрії — усе, що здається непорушним у мирний час. У кожному слові пісні — спроба осмислити пережите, втримати те, що вислизає», – підкреслено в описі нової пісні «чумаками».

І «вода сходить», але зовсім не повз нас, глядачів – вона проникає до самих твоїх основ з першими акордами й переливами голосу. Цей потужний символ життя повз час і умови продовжує здійснювати свою життєдайну функцію, в цьому випадку – силою мистецтва музики наповнюючи слухача і глядача водночас силою і духом, який не може понівечити щодення. І, зауважимо, що в цьому конкретному випадку цієї «води» ніколи не буває вдосталь. Саме така емоція супроводжує при перегляді «Часу», хочеться чути і дивитися ще і ще, «вимиваючи» цією «водою» біль, шкоду, втому – компенсуючи нею сили втрачені, знаходячи сили які тебе відродять.

Увага, буде хвилинка музичного наповнення. Це блискуче вплетення в основний важко-роковий матеріал тонкого звучання акордеона, його філігранних переливів. Саме цими акордами розпочинається «Час», щосекунди зваблюючи слухача пульсуючими вібраціями. До співголосся почергово запрошуються металічне звучання, останнім інструментом імплементується  голос вокаліста – Сергія Строяна. Голос в обрамленні інструментального супроводу ніби «ставить» на плавні рейки руху композицією, яка нарощує швидкість й інтенсивність сприйняття. І ось слухачу вже не зійти з цього поїзда, адже він несеться за маршрутом, захованим музикантами, зокрема і проміжком жирного соло з 03.30 по 03.55. А потім – потім буде візуальна пастка насолоди зворотнім рухом і живляча музика, музика, музика.

Окремо варто відзначити текст «Часу» – глибоко-інтимну мантру, в якій можна віднайти свої настрої, як то «розбиті болем пом’яті думки», і у ньому ж – філософську профілактику щоденних нападів депресивного стану висадженням у самосумлінні «квітів кольору землі». Ця мантра дійсно наснажує і наповнює відчуттям прийняття сьогодення, його безперечної плинності і скінченності – заради нового дня, навіть якщо ніч його очікуванні триває одинадцять років.  

Які ж настрої прагнули передати і хто творив разом з «чумаками» цю мантру-відродження, спитали у вокаліста гурту Сергія Строяна:

«Пісню «Час» ми почали створювати ще наприкінці 2022 року. Це була перша робота після початку повномасштабної війни, коли вперше ми зібрались всім гуртом, щоб разом зрозуміти, що робити далі, в якому форматі працювати, де і що грати. І ось, в перерві між благодійними концертами, зборами, ми почали творити цю пісню як щиру емоцію наших переживань того часу. Це має своє проявлення і в музиці, і в тексті.

Зазначу, що текст цей я писав досить швидко, як реакцію на початок війни, затягування, яке зжирає нас з середини. Це все прописано у пісні, фраза «Так, час лікує нам душу, але він тіло і кров нашу п’є» – є її лейтмотивом. Довго ця пісня, як кажуть, лежала на «творчій полиці», ми її виконували на концертах, але чомусь не «релізили». Була пересторога, що пісню можуть не зрозуміти. Тож моя педантичність і впевненість у тому, що пісня має виходити разом з кліпом, переросла у реальний рух до створення релізу. За пів року до зйомок в мене виникла ідея зняти цей кліп у архітектурній пам’ятці міста – водонапірній вежі, побудованій у 1910 році. У це приміщення ми потрапили піклуванням управління культури і стараннями комунальників, і зняли там всього кілька кадрів для проби разом з учасником гурту, режисером Іллею Соплічаром. А далі була робота «з водою». Так, основні кадри «води» нам вдалось зняти під час зливи у Хмельницькому, яка тривала майже цілий день. Цікаво, що в цьому кліпі «знялась» особлива річ – годинник, який створив наш барабанщик Володимир Гавришов. Так несподівано з «прожитих» частин кліп склався у повноцінну роботу, яку вже буде оцінювати глядач!» 

Не можемо оминути у цьому матеріал і чарівників звукозапису – студію Hard Wave Studio і профі зведення та мастерингу – студію ФДР, звукорежисера Ярослава Вільчука.

За майже добу з моменту прем’єри кліп вже переглянули понад тисячу підписників каналу «чумаків». І вони не соромляться коментувати новий доробок улюбленого гурту:

«Ну це сильно… дуже сильно. Не перестаєте дивувати якісною українською музикою. Так тримати.»

«Чумацький Шлях — це вже не просто гурт, а символ нової української хвилі. Глибоко, стильно й до серця. Дякую за ще один музичний шедевр!” Українська культура неймовірна і ви це ще раз довели. Вітаю з релізом!»

«ПРОСТО КРУТЕЦЬКО! Цілую всім руки, хто старався над цим всім! Оператору також респект, я залипла на відео ряд!»

Відкриємо невеличкий секрет: наприкінці літа гурт «Чумацький Шлях» розпочинає тур Україною: Київ, Миколаїв, Одеса, Івано-Франківськ, Львів, Луцьк… А Хмельницький почує «чумаків» 4 жовтня у приміщенні кінотеатру Шевченка.

Тому, щоб бути готовими слемитись під улюблені старі і оцінені нові хіти гурту, потрібно прослухати їх хоча б по 50 разів кожен, щоб віднайти свій зміст у текстах і улюблені такти музики. Адже це твори – з безжалісним до наших плечей і тіл часом – стають тільки багатшими, залишаючи сліди в душах, які не підвладні плину, а закарбовані силою пережитих відчуттів.

Всі новини на одному каналі в Google News 
Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook

Читати інші новини

Виставка «Мальоване» відкрилася у Хмельницькому художньому музеї 26 Липня 2025 350 Виставка «Мальоване» відкрилася у Хмельницькому ...
«Щастя в крапках» – так про одну зі своїх численних творчих сторінок царини ...
Просто неба у Хмельницькому читатимуть Джека Лондона 26 Липня 2025 410 Просто неба у Хмельницькому читатимуть Джека Лон...
Традиція книжкових обговорень у Хмельницькому вже має солідну тяглість. Так,...
Пісня, присвячена місту Старокостянтинів, з’явилася у мережі (ВІДЕО) 24 Липня 2025 884 Пісня, присвячена місту Старокостянтинів, з’явил...
Місто Старокостянтинів на Хмельниччині найбільш потерпає від російських атак...
Хмельницька обласна наукова бібліотека стала місцем психологічної підтримки під час війни 22 Липня 2025 578 Хмельницька обласна наукова бібліотека стала міс...
Ми поспілкувались з працівницями Хмельницької обласної універсальної науково...
Свині замість станків: як у Хмельницькому розширювали «асортимент» одного із заводів 20 Липня 2025 1 280 Свині замість станків: як у Хмельницькому розшир...
2005 рік. Хмельницький. Місто багатьох заводів, які насправді важко тепер по...
Романтизм української ідентичності представили у художньому музеї у Хмельницькому 16 Липня 2025 425 Романтизм української ідентичності представили у...
Унікальний мистецький проєкт «Будьмо!», який вже другий рік поспіль реалізов...
«Ленінопад» у Хмельницькому: хто і коли скидав з постаментів «вождя революції» 06 Липня 2025 696 «Ленінопад» у Хмельницькому: хто і коли скидав з...
Більшість хмельничан знають про «ленінопад» в обласному центрі 2014 року, ко...
Гламур? Декаданс? Постмодерн? Чим закривали 94 театральний сезон у Хмельницькому 30 Червня 2025 978 Гламур? Декаданс? Постмодерн? Чим закривали 94 т...
Культовий твір класика Вільяма Шекспіра «Ромео і Джульєтта» у режисерському ...
Дивитись все Дивитись все