Хмельницький обласний краєзнавчий музей відзначає 95-ту річницю з часу заснування
Комунальний заклад культури обласної ради «Хмельницький обласний краєзнавчий музей» – перлина історії Хмельниччини, в якому зберігається велике зібрання матеріалів та предметів з історії та культури Поділля і Волині. Музей також є значним науковим та культурно-просвітницьким осередком міста та області.
Дата заснування музею сягає далекого 1929 року, коли в Проскурові відкрився міський «музей санітарної культури». Вже згодом, у 1933 році, заклад отримав статус краєзнавчого, а у 1941 році, щойно Проскурів став адміністративним центром Кам’янець-Подільської області, – обласного. У 1954 році Проскурів перейменували на Хмельницький, а музей – на Хмельницький обласний краєзнавчий музей.
Цьогоріч Хмельницький обласний краєзнавчий музей відзначає 95-ту річницю з часу створення. З цієї нагоди у стінах закладу відбулися урочистості, в яких взяв участь перший заступник голови обласної ради Володимир Гончарук, представники Департаменту інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій облдержадміністрації, працівники музею.
У своєму вітальному слові Володимир Гончарук подякував колективу обласного краєзнавчого музею за роботу та зазначив, що такі заклади є важливими осередками у вивченні історії української нації:
«Не потрібно багато слів, аби обґрунтувати важливість діяльності краєзнавчих музеїв нашої держави, та які функції вони виконують загалом і, безпосередньо, колектив Хмельницького обласного краєзнавчого музею. Тривалий час Україна в інформаційному просторі, в освітньому та науковому процесах йшла наміченою ще радянською ідеологією дорозі. У 1991 році були відкриті архіви і величезна кількість науковців почали відкривати таємні до того часу документи, а також озвучувати раніше заборонені речі. 2014 рік змінив в Україні багато. 24 лютого 2022 року змінило майже все. Сьогодні час усвідомлення суспільством того, хто ми є і на що треба опиратися для того, аби бути Українською Державою. Сучасна російсько-українська війна насправді про національну пам’ять. Українці мають давніші корені, давніший ґрунт, за який маємо триматися, і якщо вступати до Європейської спільноти, то на своїх правах, як рівноправного члена ЄС».
Володимир Гончарук підкреслив важливість національної пам’яті та роботи, яку проводить обласний краєзнавчий музей в сьогоднішніх реаліях, у час, коли треба поширювати правдиву історію українського народу.
За багаторічну сумлінну працю, високий професіоналізм, вагомий внесок у відродження та збереження культурно-історичних цінностей України і Хмельниччини зокрема, примноження краєзнавчої спадщини, популяризацію традицій українського народу та з нагоди 95-ї річниці з часу заснування закладу Володимир Гончарук вручив Грамоту обласної ради колективу обласного краєзнавчого музею в особі його очільниці Олени Брицької. За вагомий особистий внесок у розвиток музейної справи посадовець також вручив Грамоту завідувачці господарського відділу КЗК «Хмельницький обласний краєзнавчий музей» Світлані Катковій.
Директор музею Олена Брицька зауважила, що науковий потенціал працівників закладу надзвичайно високий та виплекав чимало відомих дослідників краю. Фонди музею налічують близько 85 тисяч основного та науково-допоміжного фонду. Музей видає наукову та краєзнавчу літературу, організовує науково-дослідні форуми, є провідним методичним центром для громадських музеїв області, співпрацює з громадськими організаціями, вищими навчальними закладами, бере участь у міжнародних конференціях.
З нагоди 95-річного ювілею в музеї створено експозицію з 95 раритетів, які ніколи не демонструвалися широкому загалу. Серед них – старовинні народні ікони, амфора періоду докиївської Русі, люлька пана Сангушка, таця кінця 19 століття та інші.
Сьогодні музей складається з семи відділів. Безумовно, основним структурним підрозділом є відділ фондів, який забезпечує облік, зберігання та наукове вивчення фондових колекцій. Постійно працює фондово-закупівельна комісія, яка здійснює експертизу культурної цінності предметів, що надходять до музейного фонду. Одним із основних напрямків роботи відділу є реставрація та консервація музейних предметів.
Протягом багатьох років фахівці відділу історії творчо і натхненно забезпечують виконання державної політики у сфері патріотичного виховання молоді, популяризації звичаїв і традицій українського народу, вивчення історії рідного краю.
Будучи музеєм краєзнавчого напрямку, левова частина фондівської збірки та представлення її в експозиції належить природничим матеріалам, які стали основою роботи для відділу природи, а основною метою цього відділу є популяризація Хмельниччини як туристично-привабливого регіону України з її неповторними ландшафтами та дивовижними природними скарбами.
Наукову концепцію розвитку музею розробляє і втілює учений секретар, кандидат історичних наук, заслужений працівник культури України Сергій Єсюнін.
У музеї створено також науково-методичний відділ, як центр моніторингу та координації діяльності громадських музеїв області, відділ інформації та маркетингу, господарський та бухгалтерський відділи.
За інформацією Хмельницької обласної ради
Автор: Адміністратор сайтуВсі новини на одному каналі в Google News Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook