Чудова новина для справжніх поціновувачів сучасного і якісного українського мистецтва – виставкою «Долаючи морок» українського графіка Сергія Гулєвича ХОХМ відроджує довоєнний артпроєкт «Кабінет графіки».
Ті містяни, які часто відвідували художній музей до повномасштабного вторгнення, точно пригадають цей прекрасний мистецький проєкт, який мав на меті представити найкращі зразки графічного мистецтва з колекції музею та твори запрошених митців. Особливо незабутньою була спільна виставка робіт подільських художників Михайла та Тараса Андрійчуків, яка об’єднала підходи до цього кропіткого мистецтва батька і сина, представивши всю палітру практик, які передалися по лінії артспадку.
«Кабінет графіки» був задуманий наприкінці 2021 року з метою ознайомлення наших відвідувачів з різноманітними видами найдавнішого візуального мистецтва – графікою. Ми планували пройти довгий та захопливий шлях від рисунка до найскладніших технік естампа, ба, навіть встигли показати дві виставки, остання з яких відкрилася 17 лютого 2022 року. На жаль, вже за тиждень експоновані роботи відправилися до надійного сховища, в якому вони будуть знаходитися до перемоги, – вказано в описі до події.
На жаль велика війна змусила музейників змінити формат роботи і дещо зменшити експозиційні амбіції, особливо в перші місяці вторгнення. Це не означає, що музей перестав працювати – виставкова діяльність відновилась вже наприкінці березня виставкою спілки фотомистців, а вже в перших числа квітня 2022 року музейні стіни почули відголоски графіки Андрія Каптаря в межах виставки «Спіймати Вомбата».

І ось гостинні стіни «Мистецької вітальні» ХОХМ знову прикрашає довершена і така актуальна графіка. Її автор – молодий і просто неймовірно-талановитий художник Сергій Гулєвич. Сам митець є подолянином за народженням, хоч і мешкає у Києві.

Виставка представляє надтонку і досить важку техніку графічного висловлювання – офорт. Наразі дуже невелике коло українських митців звертаються до цієї техніки. За даними експлікації виставки художник Гулевич опанував це ремесло взаємодії мідної пластини, голки, фарб і паперу у майстерні Володимира Іванова-Ахметова під час навчання у Видавничо-поліграфічному інституті, НТУУКПІ імені Ігоря Сікорського.

Ця виставка водночас повертає споглядача до промовистості гравюри, її складних, наснажливих технологій творення і рівня майстерності, яким має володіти художник, щоб взятися за офорт. Саме про якість і потужний талант Гулевича-графіка можна писати десятки і сотні статей, але все це буде дарма, якщо наживо жодного разу не побачити його робіт. Особливо загострює сприйняття робіт майстра Сергія, в хорошому сенсі, теми, які він презентує глядачу. Точніше тему війни, її застиглі в образах події, люди, зброя, розруха, смерть…

Ці надзвичайно-довершені роботи через скло оформлення б’ють кілком емоцій і вражень прямо в серце, минають його і застрягають десь у хребті. Зміст кожної роботи безпомилково, а тому безжалісно до наших ще непережитих рефлексій повноцінно підкреслює назва поруч: Спустошення, Форпост, Ціна помилки, Політ до Едему. Ці картини зринають з пам’яті переглянутих новин, фотографій, відео і викликають відчуття «морозу» по шкірі. Страшно замислитись, які емоційні імпульси вони викликають в очевидців подій. Але! ВОНИ – ЧУДОВІ І ЦЬОГО СЛОВА, ПОВІРТЕ – НЕДОСТАТНЬО, ЩОБ ПЕРЕДАТИ ЗАХОПЛЕННЯ. Вони – про наше сьогодення, яке ми проживаємо і живемо днем наступним. Попри обстріли і жахливі новини ми встаємо і робимо своє, потрібне саме зараз – кожен на своєму місці. Ці роботи – культурна архівація історії, правдива і тому така болісна. А головне – її треба бачити, сприймати і говорити, щоб не повторити події в майбутньому, щоб не втратити пам’ять і цінності, за які ми платимо найдорожчу ціну.

Серію «Бридкі жнива» точно можна переглядати не один раз. Адже при кожному наступному погляді на аркуш глядач знаходитимете нову деталь, таку кричущо «нашу».

Представлені в експозиції роботи були створена під час війни та є глибокою рефлексією на події, що відбуваються в Україні з 2014 року. Філігранно опрацьовуючи кожен штрих, Сергій Гулєвич осмислює творчість видатних графіків минулого та пропонує глядачам дослідити парадокси і карколомні повороти людського життя у кризові часи. Похмурий колорит часто доповнюють алегоричні образи, що підсилює тривожність робіт. Але, без сумніву, ці аркуші відрізняються емоційною глибиною, неймовірною естетикою та позачасовістю. Адже роздуми митців над екзистенційними питаннями тривали, тривають і будуть тривати завжди, – йдеться в кураторському тексті ХОХМ.

Крім офорта, художник Сергій Гулєвич у своїй творчості звертається до таких артмедій, як монотипія та монохромна фотографія.

Повірте на слово дуже критичному споглядачу – ця виставка більш ніж потребує вашої до неї уваги, адже формує справжню гордість за українську землю, яка народжує таких артистичних оспівувачів часу нинішнього. Ця виставка дає розуміння про тяглість мистецької традиції, яку не знищити. Ця виставка формує світогляд і пробуджує здоровий патріотизм. Ця виставка – долає морок душ, думок і дій. Ми маємо на це сподіватись.
Переглянути експозицію творів Сергія Гулевича у ХОХМ можна до 6 травня.
Читайте також: Хмельничан запрошують до венеційських мандрів у стінах музею
Всі новини на одному каналі в Google News
Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook
Читати інші новини







