Борг жителів Хмельниччини перед постачальниками комунальних послуг за перший квартал 2019 року склав понад мільярд гривень. Про це повідомив начальник управління житлово-комунального господарства Хмельницької облдержадміністрації Сергій Дашковський.
За його словами, найбільше – а саме 726 мільйонів гривень – краяни боргують за спожитий природний газ. Ще більше 275 млн грн жителі області не доплатили за послуги з теплопостачання та постачання гарячої води. 34,5 млн – за холодну воду та водовідведення, 73 млн – за утримання будинків та прибудинкових територій і ще 8,6 млн – за вивіз побутових відходів.
Від травня для дисциплінування боржників нараховуватимуть пеню. Практика її введення для неплатників не є чимось новим та застосовувалась ще за радянських часів. Діє вона і нині у країнах Західної Європи та у США, розповідає доцентка кафедри філософії та політології Хмельницького національного університету Олеся Посвістак.
«З 1983 року пеня становила 0,01% за день, а максимальна сума пені встановлювалася в розмірі 50%. Однак у 1996 році дія цієї норми була призупинена через регулярні затримки з виплати зарплат і пенсій», – каже політолог.
Наразі у багатьох країнах пеню вважають серйозним стимулом підтримки дисципліни платежів.
За словами Олесі Посвістак, до прикладу, в Ізраїлі, пеня для кожної послуги різна і може призвести до відключення послуги або навіть виселення.
У США все відбувається автоматично: один раз на місяць кошти знімаються з банківського рахунку. За умови, якщо американець не сплачує житловий податок (зазвичай до 5 числа місяця), то спочатку йому доведеться заплатити штраф, а це від $ 25 до $ 50 за кожен день несплати.
Чи можна пеню розглядати, як серйозний психологічний чинник? На це питання однозначної відповіді політолог не надає. Вважає: символічна сума штрафу може дисциплінувати лише малозабезпечених краян. А вони якраз – найсумлінніші платники «комуналки». А от для заможних боржників сума виявиться замалою.
«0,01%. Це 1 гривня на 1000 гривень. Такий самий відсоток мають сплатити і заможні люди. Чи велика це втрата для них? Навряд чи», – відзначила Олеся Посвістак.
Читайте нас у Телеграм та у нашій групі Viber @ПоділляNEWS
Читати інші новини







