У Городку під час розкопок виявили низку унікальних артефактів

У Городку під час розкопок виявили низку унікальних артефактів 02 Вересня 2021 1 698
Культура

Залишки зруйнованого кам’яного замку другої половини ХІІІ-ХIV століть, кераміку й інші речі ранньоскіфського періоду, лицарську шпору періоду князів Коріатовичів. Все це знайшли археологи під час досліджень у Городку. Також науковці дослідили дві печери у долині річки Смотрич. Розкопки здійснили фахівці Кам’янець-Подільської архітектурно-археологічної експедиції державного підприємства “Науково-дослідний центр “Охоронна археологічна служба” Інституту археології НАН України. Керував роботами археолог, кандидат історичних наук Павло Нечитайло.

Розкопки відбувалися в історичній частині населеного пункту, у місці розташування “замчища” – території, де в давнину стояв місцевий замок.

Зрештою вдалося з’ясувати: мурована стіна неподалік від спорудженого у XVIII столітті й зруйнованого у 1936 році костелу Святої Анни – не нижній ярус однієї із замкових веж, як вважалося раніше, а саме підпірний фундамент дзвіниці. Отож численна городоцька римо-католицька громада отримала чергову підтверджену сакральну пам’ятку. На часі – її консервація задля збереження.

Під фундаментом дзвіниці археологи розкопали рештки згорілої споруди періоду Визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького. Дослідники натрапили і на локацію, де виявили речі початку ХХ століття. Серед найцікавіших знахідок – фарфоровий електричний ізолятор. А це означає, що в Городку користувалися електрикою ще до більшовицького перевороту.

На більшій глибині науковці натрапили на шар ранньоскіфського періоду – VII століття до нашої ери. Разом із керамікою того часу вони знайшли фрагмент рибальського грузила на сітку.

Дослідники також виявили залишки кам’яного замку другої половини ХІІІ-ХIV століття, який розібрали в кінці XVIII століття, оскільки він на той момент вже втратив своє оборонне значення. Згодом цю територію багаторазово перекопували й перебудовували.

Розкопали тільки декілька метрів цієї оборонної споруди в двох місцях. Це тільки початок. По Смотричу фортечних мурів не так вже й багато. На вищій точці знайшли і кераміку, і лицарську шпору, – розповідає начальник відділу культури, національностей, релігій та туризму Олег Федоров.

Археологи дослідили й печеру, розташовану поблизу із “замчиськом”, за 100 метрів від річки. Вже нині можна стверджувати: це один з найбільших таких об’єктів долини Смотрича. Її довжина складає близько 16 метрів. Тут дослідники знайшли фрагменти кераміки XІII -XV століть . Під завалами виявили майданчик зі слідами вогнища.

“Там було багаття. Але чи це було за часів Богдана Хмельницького, чи йдеться про ще давніші часи – це тема окремого дослідження. Ліворуч від горизонтальної виявили ще й вертикальну печеру. Її глибина поки невідома. Там залишили лише невеликий отвір задля безпеки. В майбутньому закриють обидві печери, щоб дослідити їх більше, – зазначає Олег Федоров.

Городок – одне з трьох міст Хмельниччини, разом з Кам’янцем-Подільським та Полоним, де нині проводять подібні археологічні дослідження. Натомість, наприклад, у Хмельницькому історичне ядро міста активно забудовується. Але при цьому археологів досліджувати будівельні майданчики, згідно з пам’яткоохоронним законодавством, не запрошують.

Настільки ж масштабні роботи у Городку відбувалися востаннє ще у 1968 році. Тоді під керівництвом археолога, викладача кафедри історії й археології Кам’янець-Подільського педінституту Олега Приходнюка в урочищі “Гнилий кут” знайшли 27 житлових споруд ранньослов’янського поселення, жертовник. Деякі виявлені речі описали у підручнику з історії. Ці знахідки зберігають в київському інституті археології.

У 2007 й 2012 роки у сатанівській курортній зоні працювали експедиції з Кам’янець-Подільського та Житомирського педагогічних університетів. Вони досліджували скіфські поховальні храми. Дослідники виявили близько 900 заупокійних речей, які передали в Городоцький краєзнавчий музей.

У 2017 році кандидат історичних наук Павло Нечитайло досліджував Городоцький міський сквер. Приводом для розкопок тоді стали раптово виявлені при спорудженні водогону керамічні рештки. Згодом з’ясувалося: це було сміттєзвалище корчми XVII століття.

У 2018 році археологічна експедиція Кам’янець-Подільського національного університету дослідила групу з чотирьох курганів ранньоскіфського періоду у селі Купин Городоцького району.

Археологічні дослідження 2021 року у Городку відбуваються за ініціативи представників ГО «Польська молодь Городоччини», ГО «Товариство доброчинне «Полонія» і Спілки поляків України та місцевих краєзнавців. На них з міського бюджету виділили 100 тисяч гривень.

Всі новини на одному каналі в Google News 
Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook

Читати інші новини

Водевіль за твором українського класика показали у Хмельницькому у день театру 30 Березня 2025 431 Водевіль за твором українського класика показали...
Прем’єра нового водевілю «Хто кого?!» від головного режисера обласного театр...
Як у Хмельницькому центр ділили 29 Березня 2025 501 Як у Хмельницькому центр ділили...
З роками нічого не змінюється і завжди є ті, хто хоче увірвати ласий шматок,...
Двом артисткам хмельницьких театрів присвоїли почесні звання 29 Березня 2025 519 Двом артисткам хмельницьких театрів присвоїли по...
З нагоди Міжнародного дня театру Президент України відзначив низку діячів ку...
Подільські митці представили у Хмельницькому виставку «В очікуванні Перемоги…» 28 Березня 2025 378 Подільські митці представили у Хмельницькому вис...
Понад шість десятків творів у різних техніках образотворчого мистецтва, ство...
Твори художника-філософа презентували у Хмельницькому обласному художньому музеї 27 Березня 2025 333 Твори художника-філософа презентували у Хмельниц...
У випадку експонованих у музеї творів, які є у колекції ХОХМ, Іван Кириченко...
Мистецький вечір в межах Національного поетичного марафону відбувся у Хмельницькому 23 Березня 2025 409 Мистецький вечір в межах Національного поетичног...
Цього року Національний тиждень читання поезії, ініційований Українським інс...
До Міжнародного дня театру хмельничанам покажуть водевіль «Хто кого?!» 22 Березня 2025 685 До Міжнародного дня театру хмельничанам покажуть...
Ми побували на одній з репетицій майбутнього водевілю «Хто кого?!», щоб дізн...
Вистава для дорослих у закладі для дітей: що показали у ляльковому театрі з нагоди відкриття 21 Березня 2025 611 Вистава для дорослих у закладі для дітей: що пок...
Темі переїзду лялькового театру у нове приміщення у газеті "Радянське Поділл...
Дивитись все Дивитись все