Церкви Хмельниччини: збережені та відновлені (ВІДЕО)
Хмельниччина знана своїми православними храмами. Збудовані сотні років тому, відроджені за часів незалежної України – кожна з таких споруд має свою історію. Розкажемо деякі з них.
Православних церков на Хмельниччині – 998. Незначна частина з них – 211 (станом на 21 вересня 2022 року) перейшла до ПЦУ. Решта все ще перебуває під управлінням московського патріархату. Разом з тим, релігійні споруди залишаються спорудами, безвідносно до того, які священники правлять у них служби. І кожна з них по-своєму унікальна та особлива.
Зокрема, є на Хмельниччині церква, зведена без жодного цвяха.
Ми ж розкажемо про не менш цікаві храми, історію яких дізналися в рамках проєкту “Хмельниччина туристична”.
Свято-Покровська церква в Сутківцях
Храм має 500-річну історію. Ім’я зодчого невідоме. Дату побудови було вказано на одному із дзвонів, втраченому за радянських часів.
Досі немає єдиної думки краєзнавців, чи споруду одразу ж заснували як храм. Сама церква зведена у вигляді рівноплечого хреста. До центрального виступу прибудовані склеплені циліндричні напівкулі – апсиди. Матеріал – місцевий вапняк. Товщина стін тут сягає півтора метра.
![](https://podillyanews.com/wp-content/uploads/2022/10/Pokrovs-ka_tserkva-fortetsya_Sutkivtsi.jpg)
“Тоді використовувався камінь, який витісувався. Робився розчин із вапна, туди додавали кістки мертвих тварин і яйця. Цей розчин консервували декілька років, після чого вже готовим розчином мурували церкву”, – розповідає настоятель Свято-Покровської церкви отець Володимир.
Церква Різдва Богородиці у Заставцях
Село розташоване поблизу Старої Синяви. Відділене воно від селища лише рікою Іква. Саме тут можна побачити муровану церкву Різдва Богородиці, збудовану у XIX столітті на місці дерев’яної каплички.
![](https://podillyanews.com/wp-content/uploads/2022/10/zastavtsi-rizdva-bogorody-tsi.jpg)
Нині церква – пам’ятка архітектури місцевого значення. Поруч з храмом – джерело, яке існувало тут ще до спорудження церкви. Заставецька криниця біля храму завжди славилася смачною водою.
Троїцька церква у Полонному
Перша згадка про Троїцьку церкву датована 1680 роком. Тоді вона була дерев’яною. Згодом її декілька разів переробляли. У 1937 році храм підірвали комуністи. У 2005 році полонська громада заклала перший камінь для відродження храму.
![](https://podillyanews.com/wp-content/uploads/2022/10/troyits-ka-tserkva.jpg)
“Сьогодні церква знаходиться за 40 метрів лівіше від місця, де розташовувалася раніше, оскільки не можна було збудувати її точно на тому ж місці. Церква відновлена в стилі козацького бароко. Українська православна церква освячена митрополитом Епіфанієм у 2019 році”, – розповідає історик Анатолій Бученко.
Детальніше – у матеріалі Хмельниччина туристична
Автор: Тетяна НовакВсі новини на одному каналі в Google News
Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook