Новини
Культура

У Хмельницькому презентують унікальне видання про історію архітектурних стилів

Вже цієї суботи у Мистецькому дворику Хмельницького обласного художнього музею знана українська мистецтвознавиця, історикиня архітектури, музейниця і кураторка Катерина Липа презентує нове авторське видання «Історія архітектурних стилів, великих і не дуже».

Хмельницький читач міг ознайомитись з творчістю пані Катерини ще у жовтні 2021 року, коли письменниця презентувала у ХОХМ свій роман «Слуги яструба і лілей». Також після початку повномасштабного вторгнення у лютому 2022 року пані Катерина на деякий час переїхала на Хмельниччину з Києва та активно волонтерила у просвітницько-реабілітаційному проєкті музею «ХОХМ Арт-хаб». Читаючи авторський роман у музейному укритті, пані Катерина допомагала і гостям, і співробітникам ХОХМ психологічно вирівнюватися і вірити, що в нас є міць і характер здолати лихі години.

В межах лекцій та авторських читань пані Катерина у квітні 2022 року ділилися зі слухачами ввідним курсом в архітектурну спадщину Поділля – для того, щоб планувати повоєнні екскурсії. Тож презентація нової книги є логічним продовженням прекрасного знайомства і багаторічної дружби авторки з закладом і його активними гостями.

Модераторкою заходу виступить кураторка, мистецтвознавиця, дослідниця мистецтва XX-XXI століть, фахівчиня зі збереження культурної спадщини під час війни, заступниця директора з наукової роботи та розвитку ХОХМ Олена Михайловська, яка власне і запросила пані Катерину презентувати новинку саме у музеї:

Ця презентація в першу чергу має на меті розвінчати міф, що архітектура  це складно. Адже книга написана як довідник-помічник, максимально доступно і просто. Кожен з нас від народження має справу з архітектурою, адже будинки – це наша друга шкіра. Тож, відвідуючи такі заходи, ми дізнаємося власне, де живемо, вчимося розпізнавати стилі. Відкривати для себе ці знання – дуже захопливий процес! – коментує пані Олена.

Про свій доробок письменниця та історикиня Катерина Липа зауважує наступне:

Ця книжка – не тільки про те, як виникали й занепадали архітектурні стилі. Вона ще й про мандрівку цих стилів на українські землі, поширення та наше своєрідне трактування будівельних новинок. І, звісно ж, про найяскравіші зразки історичних стилів та про славетних архітекторів.

Часто доводиться чути зітхання співвітчизників: от, мовляв, у всіх європейських країнах історія архітектури представлена стиль за стилем упродовж століть, а в нас усе якесь бідненьке, вторинне і взагалі все не так, як у Європі. У таких наріканнях немає нічого дивного, адже нашу колонізовану націю сотні років привчали до думки про власну другорядність та культурну неспроможність. Та вже час облишити ці постколоніальні печалі й не вдаватися аж до таких широких узагальнень щодо всіх-всіх європейських країн і розвитку архітектурних стилів. 

Україна спромоглася породити власний варіант бароко — і це неабияка цінність. У нас є ще й своя версія стилю сецесії (він же модерн), і навіть окреме трактування тоталітарної архітектури. Тобто українська архітектура органічно вписана в європейську систему стилів і водночас має безліч унікальних рис.

Книга вийшла друком у відомому українському видавництві «Віхола», отримавши наступний змістовний опис:

Жоден архітектурний стиль не зʼявився на світ «дорослим». Усі вони проходять ті чи інші стадії розвитку, які у своїй книжці описує історикиня архітектури Катерина Липа. Бароко, готика, ренесанс, модерн… Ця книга про те, як виникали й занепадали архітектурні стилі, а також про те, як вони розвивалися на українських землях — від Камʼянця-Подільського до Білгород-Дністровського, від Чернігова до Львова, від Києва до Бахчисарая, від Ізюма до Жовкви. Авторка розповідає про найвидатніші будівлі свого часу, пояснить, як розрізняти ключові архітектурні стилі, що таке вімперг, десюдепорт і каріатида. Від храму Амон-Ра, Пантеону, Стоунхенджу й італійських палаців до міських ратуш, соборів, катедр і хрущовок.

Крім того, презентація за сприятливих погодних умов відбуватиметься у затишному обрамленому виноградом внутрішньому дворику музею, який доповнить своєю столітньою цеглою авторську розповідь та інтелектуальні діалоги учасників.

Також у гостей заходу буде можливість придбати нове видання та отримати авторський підпис. До речі, зазначимо, що саме це видання увійшло у топ-10 продажів цьогорічного Книжкового Арсеналу у Києві.

Тож, поспішайте на презентацію книги Катерини Липи «Історія архітектурних стилів, великих і не дуже» – завтра, у суботу, на 16.00 у Хмельницькому обласному художньому музеї.

Довідково: Катерина Липа – мистецтвознавиця, історикиня архітектури, а ще журналістка, музейниця, кураторка і письменниця. Як письменниця є авторкою 10 науково-популярних книжок з історії архітектури, декоративно-прикладного мистецтва, спорту і воєнної історії, а також двох пригодницьких історичних романів та десятків статей. У 2013 – 2014 рр. Катерина Липа написала низку статей для Енциклопедії історії України.

Автор: Ольга Нікітіна

Всі новини на одному каналі в Google News  Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook