Пандемія на чужині: жіночий досвід

Пандемія на чужині: жіночий досвід 20 Квітня 2020 4 197

На Батьківщину з початком епідемії, попри заклик Президента, повернулися далеко не всі українці й українки. Одні не хотіли наражати родичів на небезпеку, іншим вдалося зберегти добре оплачувану роботу. Чимало й тих, хто встигли обжитися і стати громадянами інших країн.

Донині, за неофіційними даними, було відомо: у міграційному процесі щорічно беруть участь в середньому від 7 до 9 млн українців. Інформацію про кількість жителів Хмельницької області, які залишилися в інших країнах, ані у державній адміністрації, ані у міграційній службі не фіксують.

Бути під час пандемії на чужині – складне психологічне випробування. Водночас, за словами психологині кабінету медико-психологічної реабілітації наслідків, пов’язаних зі стресом Хмельницької поліклініки №2 Марини Малиновської, жінки краще пристосовані до змін та обумовлених карантином обмежень.

Те, що жінки краще пристосовані до змін, пов’язують із народженням дитини, адже вже у часи вагітності жінка проходить через якісь обмеження. А після появи на світ малюка молода мама разом з ним також опиняєтьсяу певній ізоляції. Хтось рік, хтось два і більше, – пояснює Марина Малиновська.

Для жінок виїзд за кордон зазвичай обумовлений фінансовими труднощами родини та піклуванням про дітей: освіту й лікування. Потрапляючи на чужину, більшість українок, навіть з вищою освітою, змушені працювати доглядальницями у родинах з дітьми та літніми людьми.

Одна з жительок Хмельниччини, яка наразі перебуває за кордоном, – вчителька біології за фахом Ірина Довгань. Із кінця лютого вона працює у Німеччині опікункою – доглядає 96-річну жінку. Рішенню поїхати за кордон передувала складна для родини ситуація: три роки тому Ірининій донці в Італії видалили доброякісну пухлину. І хоча операція минула успішно, дівчинка потребує довготривалої реабілітації.

В Україні ти можеш себе реалізувати, але при цьому не можеш забезпечити. Якісна реабілітація для доньки вартує від 3 до 5 тисяч гривень на місяць. Для сім’ї це – катастрофа. Звісно, у Хмельницькому роботу на 7-8 тисяч я могла би знайти. Але тоді нічого не залишилось би для життя. Рішення їхати у Німеччину виникло спонтанно. Вихідними вчила німецьку, якої раніше зовсім не знала. У понеділок склала іспит, а у вівторок вже була вакансія, – пригадує Ірина Довгань.

За словами Ірини, у містечку Ельтвіль на Рейні, де вона нині працює, у березні з магазинів розкупили борошно, дріжджі, макарони, заморожені продукти. Наразі ж паніки вже нема. Працюють усі сільгосппідприємства, мешканці не ходять у масках та рукавичках. Під час карантину чимало містян фарбують паркани, ремонтують дах, перекопують клумби. Хоча водночас суворо дотримуються вимог щодо дистанції. Сама Ірина у вільний від роботи час вивчає німецьку та займається вишивкою. Спочатку у неї були думки про повернення в Україну. Проте мінусів такого рішення, на думку жінки, більше, ніж переваг.

Шансів інфікуватися в дорозі значно більше, оскільки лише до Польщі потрібно їхати автобусом добу, а потім ще пів доби діставатися до України. Крім того, якби я повернулася, в мене не було б місця для самоізоляції окремо від членів родини. Лякає мене і цькування заробітчан в Україні. Третій фактор – фінансовий. Бо сім’я і надалі потребує грошей. І нарешті – як біолог я чітко розумію природу вірусів та усвідомлюю: паніка часто безпідставна, – зауважує Ірина Довгань.

У жінки є медична страхівка, тож вона може розраховувати на лікування. Водночас Ірина відзначає: у Німеччині – прагматичний підхід до медичної допомоги.

Тут спокійно дивитимуться, як ти помиратимеш, якщо ти не громадянин чи громадянка Німеччини і у тебе нема страховки. Місцеві вважають: це – твої особисті проблеми, про які ти мала би подбати завчасно. А українські дипломати абсолютно нічого не зробили, аби українці були хоч якось захищені. Ця безправність і стала основною причиною повернення багатьох в Україну, – резюмує жінка.

Водночас працювати на чужині Ірині легше, ніж на Батьківщині. Оскільки саме у Німеччині громадяни чітко розуміють природу ділових стосунків та не переходять межу дозволеного, як це часто відбувається в Україні. Ця особливість західноєвропейського суспільства – одна з причин залишитися за кордоном для багатьох українських заробітчан.

Наше суспільство дуже відкрите у всіх своїх проявах. З одного боку, українці – добрі і щирі. З іншого – злі та мстиві. Західноєвропейська ж спільнота – закритіша. І якійсь частині людей подобається саме ця закритість, не настільки відвертий вияв емоцій, – коментує психологиня Марина Малиновська.

У Галини Угриної з Чикаго – інші обставини. У США разом з чоловіком та дітьми вона вже 17 років. Проте двічі на рік жінка відвідує рідну Івано-Франківщину. Якби не пандемія, мала б їхати на Батьківщину і наприкінці квітня. Робочий графік Галини не зазнав змін, оскільки вона і раніше працювала дистанційно. Чимало українок, за її словами, також зуміли зберегти роботу в умовах карантину. Проте залишилися без живого спілкування зі співвітчизниками.

Багато українок середнього віку у Чикаго займаються доглядом за літніми людьми або дітьми. Є з них і такі, які живуть за місцем роботи. У такому разі всім необхідним їх забезпечують роботодавці. Молоді українки нині намагаються здобути освіту онлайн. Я особисто найважче сприймаю нинішнє обмеження зустрічей. Так склалося, що все українське тут можна отримати навколо церков. Наразі ж відвідування літургій – теж онлайн. Зазвичай після служби ми збиралися у спеціальному приміщенні на кшталт клубу при церкві. Там готували бутерброди, чай, каву, соки. І потім прихожани сиділи, спілкувалися. У клубі відбувалися і прийоми гостей з України, концерти, виступи політиків, святкові вечори. Саме цього зараз мені дуже бракує, – розповідає Галина Угрина.

Чи не найбільше співвітчизників шукають кращої долі у сусідній Польщі. За даними польського кадрового агентства «EastWestLink», серед українських мігрантів тут домінують чоловіки. Але частка жінок за 2018 рік на ринку праці Польщі зросла та становила 40%. За результатами опитування “Робота в Польщі: думки заробітчан”, 63% українських мігранток займалися фізичною роботою, ще 28% працювали у сфері послуг.

Журналістка Уляна Воробець зі Львова у Польщі живе вже п’ять років. Опинилася тут разом з чотирма дітьми через схожу з Іриною Довгань причину. А саме – фінансові проблеми у зв’язку із аварією, в яку потрапила донька. Для порятунку дівчинки жінці довелося брати кредит, а згодом – віддавати позичені кошти. Біологічний батько від вирішення проблеми самоусунувся.

Уляна спокусилася можливістю працювати у Польщі за фахом – у видавництві. Хоча цей намір реалізувати не вдалося, але з часом жінка все одно зуміла встати на ноги та навіть полюбити Польщу. Тут довелося і за чужими дітьми доглядати, і працювати у кондитерській, і діставатися на роботу в інше місто. Із часом жінка досконало вивчила польську, здобула диплом за юридичним фахом та навіть стала претенденткою на польську премію «Людина року» в номінації «Громадянське суспільство».

Уляна Воробець відзначає: за ці роки на чужині найчастіше її намагалися обдурити українські посередники при пошуку роботи. Зараз вона працює у місті Б’єльсько-б’яла помічницею юриста на порталі pracadlaukrainy.pl. Допомагає іноземцям не втрапити у заробітчанську халепу. Серед них і чимало українців та українок.

Зараз із 10 тисяч українців у місті залишилися лише 3,5 тисячі. Одні виїхали через страх. Інші – бо їх звільнили. Ті, хто лишилися, змушені жити в умовах карантину. Суди не працюють, тому у випадку накладення штрафу оскаржити його неможливо. Оштрафувати можуть навіть співмешканців за недотримання дистанції на вулиці. Або спортсменів під час пробіжки за нецільовий вихід з дому.

Та попри це своє майбутнє Уляна пов’язує саме з Польщею. Хоча визнає: щоб почуватися тут комфортно, потрібно багато працювати й постійно переформовуватися. Для деяких співвітчизниць саме це, на її думку, виявилося найбільшим випробуванням.

Чимало жінок, які приїздять з України, думають: їм всі щось винні і хтось неодмінно має опікати їх. Одна знайома не хотіла пристати на пропозицію роботи, тому що для цього потрібно було їздити в інше місто. Але зараз настали такі часи, що варто прибрати своє его. І навіть банкірам, можливо, доведеться, стати прибиральниками.Тож, якщо жінки хочуть залишитися в Польщі, мають усвідомити всі свої можливості, – переконана Уляна Воробець.

Ледь не за кожною історією українських трудових мігранток стоїть неможливість фінансового забезпечення родини, а особливо дітей, в Україні. При цьому у різних країнах частка українських жінок серед мігрантів та галузева структура їхньої зайнятості інакша залежно від потреб національних економік. Реальну структуру гендерного аспекту трудової міграції визначити складно також і у зв’язку із існуванням тіньової зайнятості.

Світлана Русіна.

Фото з особистих архівів героїнь.

Матеріал створено в межах проєкту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», що реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром, Незалежною громадською мережею прес-клубів України та за підтримки Української медійної програми, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується Міжнародною організацією Internews.

 

Схожі блоги

Під час репатріації експерти виявили два тіла, на яких збереглися військові жетони збройних сил РФ Кримінал 32 Під час репатріації експерти виявили два тіла, н...
Глава МВС Ігор Клименко розповів, що українська сторона провела необхідні пе...

02 Липня 2025

Найкращі аксесуари для iPhone 16: що варто обрати Технології 113 Найкращі аксесуари для iPhone 16: що варто обрат...
Новий iPhone 16 — це не просто смартфон, а справжній помічник у повсякденном...

01 Липня 2025

Поліцейські екстрадували організатора злочинної групи паліїв, який переховувався за кордоном Кримінал 58 Поліцейські екстрадували організатора злочинної ...
Одинадцятьох виконавців слідчі Головного слідчого управління поліції та опер...

01 Липня 2025

Міністр внутрішніх справ показав журналістам, як Росія знущається з пам’яті полеглих українців Кримінал 95 Міністр внутрішніх справ показав журналістам, як...
Ігор Клименко підкреслив, що повернення тіл наших Героїв та їх ідентифікація...

24 Червня 2025

Нацполіція розпочала два кримінальні провадження щодо збору коштів для Назарія Гусакова Кримінал 217 Нацполіція розпочала два кримінальні провадження...
У медіа поширено інформацію про можливе шахрайство, пов’язане зі збором благ...

23 Червня 2025

Привласнював кошти військових та волонтерів: поліцейські викрили керівника благодійного фонду у шахрайстві Кримінал 334 Привласнював кошти військових та волонтерів: пол...
Серед постраждалих – українські військовослужбовці та волонтери. Загальна су...

21 Червня 2025

Чи можна стати Java-розробником без технічної освіти? Технології 81 Чи можна стати Java-розробником без технічної ос...
Багато людей вважають, що без диплома програміста або інженера неможливо пот...

21 Червня 2025

Ігор Клименко: «Росія перетворює репатріацію тіл загиблих на інструмент маніпуляції та тиску» Політика 162 Ігор Клименко: «Росія перетворює репатріацію тіл...
"Ворог навмисно ускладнює нам ідентифікацію, породжує хаос, змішує тіла росі...

20 Червня 2025