Новини
Інтерв'ю

Інтерв’ю з Сергієм Гамалієм: відверто – про державне та особисте (ЧАСТИНА 1)

Минув рік з часу призначення головою Хмельницької облдержадміністрації Сергія Гамалія. Тоді його кандидатура для регіону стала неочікуваною. 41-річний кам’янчанин, успішний представник бізнесу обіймає чиновницьку посаду на Хмельниччині. Тож ми поцікавились в нього, які зміни відбулися в області за рік, як розвиватиметься Хмельниччина далі. Говорили відверто, об’ємно і без «шпаргалок»…

– Сергію Вячеславовичу, як швидко, так би мовити, в’їхали в колію посади, і чи не був цей перехід бізнесмен-голова ОДА для Вас важким? 

– В’їжджати, як кажете, в колію довелося з першого ж дня. Президент Володимир Зеленський призначив мене головою адміністрації з п’ятого грудня. А грудень – завжди вирішальний місяць для будь-якої області, та й країни загалом, оскільки формується головний фінансовий документ – бюджет на наступний рік. Треба було швидко вивчити і проаналізувати всі соціально-економічні показники, все, чим жила область впродовж року, і визначити пріоритети. Часу на це було обмаль. Але допомогла професійна команда працівників обласної держадміністрації, яка формувалася не один рік і яка стала базою для моєї власної команди.

– До речі, про команду. У ній не зосталося заступників Вашого попередника. Декого зі своїх замів, наприклад Сергія Тюріна та Володимира Білика, «потягнули» зі столиці і Львівщини

– Заступники попереднього голови, як то передбачає закон, написали заяви на звільнення у зв’язку зі звільненням керівника. Вони свого часу зробили багато корисного для Хмельниччини, обіймаючи посади в ОДА. І до цього треба ставитися з повагою. Але їхнім рішенням було піти, і я не заперечував. Стосовно нинішніх моїх заступників, то до призначення всі вони проявили себе як порядні і досвідчені фахівці, здатні максимально віддаватися роботі. І продовжують це доводити. Та й не всі заступники були змінені: Сергій Ткачук працює і далі.

– Після завершення децентралізації чи вистачає Вам, як голові ОДА, важелів впливу на процеси, які відбуваються в області

– Децентралізація поставила крапку у формуванні субрегіонального поділу. В Хмельницькій області утворено три великих райони. Але фактично, погодьтеся, ми маємо 60 самостійних територіальних одиниць, кожна з яких отримала досить широкі повноваження, а разом з ними і відповідальність.

Роль обласної держадміністрації – координація роботи органів влади, щоб соціально-економічна ситуація в області була стабільною, а населення отримувало якісні сервісні послуги.

Загалом, ОДА – це дуже складний «організм» з департаментами, управліннями, відділами, відповідним штатом людей, які відповідають за всі сфери діяльності в області. ОДА відповідає за розподіл бюджетних коштів, закриває основну частину соціальних питань. І чи не найголовніше її завдання – побудова тісної взаємодії «держава-громада». Відповідно до закону, голови громад отримали широкий спектр повноважень, але вони не повинні забувати і про свої обов’язки.

– Чиновникам і народним депутатам закидають піар на президентській програмі «Велике будівництво». Тобто, мовляв, за державні, а значить за наші з вами гроші, будують те, що і так повинні будувати. Ваша позиція? 

– Сьогодні держава, як ніколи, надає величезний ресурс на розбудову інфраструктури і важливих соціальних об’єктів. На Хмельниччині в рамках програми Президента України «Велике будівництво» реалізовується 19 проєктів з обсягом фінансування більше 405 мільйонів гривень. З них майже 327 мільйонів з державного бюджету, решта – з місцевого. У програму включено об’єкти освіти, спорту, охорони здоров’я, будівництво доріг державного значення.

Також відібрано для включення в програму 4 проєкти культури.
Те, що ми активно комунікуємо цю тему – це не для піару, а для того, щоб мешканці області знали, що надходження у бюджети всіх рівнів, які відбуваються коштом сплачених ними податків, витрачаються для підвищення добробуту їх громад. Зауважу, що податки були завжди. Але  нагадайте, коли раніше в невеликих селах чи містечках ми бачили реалізацію таких масштабних проєктів, як зараз.

Окрім того, хочу зауважити, що народні депутати, які представляють Хмельницьку область,  є нашими активними союзниками. Адже завдяки їх зусиллям на розвиток наших громад залучаються додаткові кошти. При цьому, звертаю увагу, що в області немає жодного об’єкта, який би реалізовувався виключно за кошти державного бюджету. Основний принцип дуже простий: хочеш щось збудувати в громаді – переконай нас, що цей об’єкт є для неї важливий, знайди 10-20 відсотків співфінансування з громади. Як приклад: нещодавнє відкриття в Красилові спортивно-реабілітаційного центру. Це результат саме спільної титанічної праці, і я переконаний, що це потрібно показувати. Тому не треба недооцінювати роль держслужбовців, політиків, представників влади. Гірше, коли управлінець неспроможний ефективно використати отримані кошти.

– Нещодавно Ви затвердили відкориговану вартість будівництва Палацу спорту і лікувально-діагностичного корпусу обласної дитячої лікарні. Попередній кошторис Палацу спорту становив 282 мільйони гривень, а став 448. Так само вдвічі зросла вартість лікувально-діагностичного корпусу – з 338 мільйонів до 729-ти. Чому?

– В обох випадках коригування відбулося на підставі експертних звітів державного підприємства «Укрдержбудекспертиза». Не треба забувати, що ціни на будівельні матеріали в нас зростають щомісяця. Лише цемент подорожчав на 70 відсотків і похідні від нього матеріали.

Щодо лікарні, то раніше у вартість проєкту не було включено обладнання. У новому корпусі будуть відділення хірургічного і травматологічного профілю, 6 операційних, загальна реанімація та реанімація для новонароджених, потужна лабораторія. Після коригування у загальну вартість включено кошти, потрібні для придбання сучасного дороговартісного обладнання та відповідних меблів. До речі, наступного року в рамках програми Президента «Велике будівництво» плануємо повне оновлення усіх корпусів Хмельницької обласної лікарні та комплектацію відділень усім необхідним. Скажу більше, уже попередньо схвалено концепцію цього оновлення на суму близько 1 мільярда гривень.

Крім того, суттєво змінився проєкт Палацу спорту. Це пов’язано з новими європейськими вимогами для проведення матчів і змагань, збільшенням кількості видів спорту, якими там можна буде займатися. Лише з держбюджету на нього передбачено 147 мільйонів гривень, а ще 17 мільйонів співфінансування виділено з бюджету міста. Між іншим, це також приклад взаємодії влади різних рівнів.
Тобто коригування кошторисної вартості проводиться, аби згодом вчасно і в повному обсязі ми змогли розрахуватися з підрядниками, коли об’єкти вже будуть здаватися в експлуатацію.

– В області створено Офіс супроводу інвесторів. Йдеться про іноземні інвестиції?

– Ми прагнемо сприяти усім інвесторам, які хочуть працювати на Хмельниччині. Наприклад, бізнесменам може бути важко розібратися у вимогах законодавства та бюрократичних процедурах, і допомогти їм у цьому – одне із завдань офісу.

Кожний інвестиційний проєкт, нове підприємство або розширення діючого – це, насамперед, додаткові робочі місця, фінансові вливання в економіку краю. До створеного офісу бізнес-спільнота може звернутися з проблемними питаннями. А це, в свою чергу, сприятиме активному залученню коштів в проєкти, які мають стратегічне значення для економіки області.

Є чудові приклади інвестицій приватного бізнесу. Наприклад, у Старокостянтинові завершується будівництво потужного олійно-екстракційного заводу. Добудовується сучасний санаторно-курортний комплекс на 1200 місць в селищі Сатанів. Розпочато підготовку до будівництва другої черги насіннєвого заводу «КВС –Україна» у Кам’янці-Подільському. Товариство «Епіцентр-К» будує нові маршрутні потужні елеватори в селах Хмельниччини. Компанія також планує будівництво заводу з виробництва сухих будівельних сумішей і газобетону у місті Шепетівка та фулфілмент-центру в Хмельницькому. Впроваджується проєкт розширення потужностей виробництва підприємства «Преттль-Кабель Україна» у Кам’янці-Подільському, а це ще плюс 500 робочих місць.

Наша область досить приваблива і для іноземних інвесторів. Ми вже провели зустрічі з офіційними представниками Польщі, Литви, Молдови, Туреччини, Узбекистану, Угорщини, Вірменії, Королівства Швеція. Тому будемо нарощувати співпрацю, і сподіваюся, що Офіс підтримки інвесторів цьому допоможе.  

– Пандемія внесла свої корективи в економіку і вивела на перше місце боротьбу із хворобою. Яку підтримку має медицина на Хмельниччині? 

– Перш за все, це осучаснення наших закладів, адже неможливо надавати якісну медичну допомогу, маючи допотопне обладнання та приміщення, які не відповідають сучасним уявлення про маршрути пацієнта, доступність, зручність та безпечність. Цьогоріч в рамках «Великого будівництва» проведено реконструкцію 10 приймальних відділень, розширено їх площу, встановлено новітнє обладнання. Працюємо над тим, аби забезпечити наших медиків сучасним транспортом. Нові автівки було придбано для 30-ти нещодавно збудованих та 62-х діючих амбулаторій загальної практики сімейної медицини. Ще 59 спеціалізованих автомобілів отримав обласний центр екстреної медичної допомоги.
Зараз також працюємо над одним із найважливіших під час пандемії питань: врегульовуємо проблему з киснем. За 22 мільйони гривень, виділених з державного бюджету, придбано майже 600 кисневих концентраторів. Шепетівська багатопрофільна лікарня вже отримала кисневу станцію за 8 мільйонів гривень, виділених з обласного бюджету. 28,5 мільйона піде на забезпечення централізованою подачею кисню лікарень Славути, Красилова, Городка, Дунаєвець, Хмельницького, Кам’янця-Подільського. Також Хмельниччина отримає 10 кисневих станцій від Міністерства охорони здоров’я.
Понад 24 мільйони гривень виділено з обласного бюджету на закупівлю медикаментів для лікування хворих на COVID-19 та хворих з нирковою недостатністю, дітей із вродженим імунодефіцитом, спеціальне харчування для дітей зі спинальною м’язовою атрофією.

(Далі буде)

Лілія Коцюк, ХМ-ІНСАЙД 

Автор: Адміністратор сайту

Всі новини на одному каналі в Google News 
Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook