Побачити культову хмельницьку «Тучу» в мистецькому озвучанні  пропонують художньому музеї

Побачити культову хмельницьку «Тучу» в мистецькому озвучанні  пропонують художньому музеї 16 Липня 2024 465
Культура

Манекени, асамбляжі, живопис, графіка, інсталяції та фото  майже всі арт медіа задіяли сучасні українські митці, щоб представити власне бачення такого рідного для хмельничан та знаного далеко поза межами міста речового ринку, який у народі отримав миле прізвисько «Туча».

Базар або «толкучка» у не такому і далекому 1987 році, як екстремальне рішення стало з погляду економічної активності рятівним для нашого міста. Це ж купівельно-продажне утворення стало справжнім явищем, яке породило особливу мову, речі і предмети, без яких ми сьогодні не уявляємо свій побут (от як «ряба» сумка), і прошарок людей, які знайшли там царину для свого бізнесу.

Погляд  митців минулого і сьогодення хмельницького ринку пропонують побачити у стінах Хмельницького обласного художнього музею.

Так, ще вісім місяців тому до адміністрації інституції з ідеєю створення тематичної експозиції звернулась громадська активістка Олеся Шевчук, яка є сьогодні кураторкою артпроєкту. Цю ідею, як цікавий матеріал для дослідження погодили у музеї і почали спільну роботу над виставкою.

Як зазначає пані Олеся, базар став самостійним ореолом життя, містом у місті, який критично-важливо дослідити з мистецького погляду.

Хмельницький речовий ринок – простір, в якому в 1990-ті роки формувався дух міста. Головною ідеєю цього проєкту є відображення культурного розмаїття, історії та повсякденного життя через призму речового ринку в Хмельницькому, фіксація колективного досвіду та пам’яті про роль ринку для розвитку місцевої спільноти. Будь-який базар – це простір, що є і фізичним, і матеріальним, і ментальним, що має соціальну, економічну та культурну складові. Він може слугувати для всіх певним ресурсом. Проєкт можна розглядати з різних аспектів: бізнес, сім’я, взаємовідносини, ресайклінг, екологія, маркер міста, – зауважує кураторка.

Тож, перед гуртом сучасних українських художників постала пропонована кураторкою задача – дослідити базар як артоб’єкт, розкрити його приховане мистецтво, прошарки і куточки у якому воно приховане від загального ока.

Варто зазначити, що ця виставка крім робіт молодих митців містить у собі  дорогоцінні експонати з колекції  ХОХМ – твори Миколи Мазура (м.Хмельницький), Карла Звіринського (Львів), Тетяни Купцової (Миколаїв), Василя Польового (Львів), Семена Храмцова (Херсон).

Роботи з музейної збірки, крім банеру Семена Храмцова «Пиха», поступово занурюють гостя виставки у атмосферу, знайому з дитинства. Так, на полотнах перші модниці, маленькі дрібнички – ніби з блошиного ринку, бабусі, які торгують квітами чи городиною, яку дістають з «парашуту».

На першому стенді розміщені фото з архіву одного з перших продавців ринку, його знайомих і друзів, що додає перегляду ноток ностальгії.

Далі експозицію продовжать сучасні інтерпретації «вічної теми». Фотографії вже сучасних яток і товарного  різноманіття, його кумедності і деякої безглуздості. Живописні і графічні роботи, з яких сходять знайомі фрази «Ми ще пройдемось і повернемось!», «Все домашнє!» тощо.

За бажанням можна навіть зануритись у торгові ряди, зазирнувши у спеціальний акваріум-діораму.

Інсталяція з одягу і мішків для нього займає повністю одну з стін. А хто шукає фірмову картонку для примірки – теж її знайде.

Деякі експонати «БАЗАРу» пахнуть у прямому сенсі. Так, один з асамбляжів – стакан з локшиною швидкого приготування, що пікантно заграє зі шлунком.

А ще є «Туча Бесамемуча» – справжня хмара, з якої потоком сиплять блага товарів і предметів в обрамлення блиску і кітчевого шику. Тут і банер херсонського митця Семена Храмцова дає відповідь на питання як назвати всю цю красу – пиха, не інакше.

Цю не банальну «красу», яка заставляє самому пошукати свої асоціативні ряди на поняття базару створили митці і мисткині: Віта Бартош (Київ), Руслан Іващенко (Ялта), Ярослав Леонець (Хмельницький), Андрій Каптар (Хмельницький), Сабіна Магнітофон (Київ), Олександр Мелешко (Київ), Богдан Мяновський (Хмельницький), Марта Ниркова (Київ), Ольга Нікітіна (Хмельницький), Владислав Рябоштан (Дніпро), Діана Рудчук (Хмельницький), Юлія Савчук (Хмельницький), Владислав Філоненко (Херсон).

 Виставку можна переглянути у музеї до 19 серпня. За словами організаторів, в межах цієї виставки плануються численні дискусійні панелі і обговорення.

Всі новини на одному каналі в Google News 
Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook

Читати інші новини

Міф про Ярила та інформаційне асорті: як писали про Великдень у хмельницьких газетах  20 років тому 19 Квітня 2025 431 Міф про Ярила та інформаційне асорті: як писали ...
Ми погортали підшивки старих газет, і що ми там знайшли? Можна сказати, що п...
Експериментальна, зігріваюча та захоплююча фотовиставка відкрилася у Хмельницькому 19 Квітня 2025 556 Експериментальна, зігріваюча та захоплююча фотов...
Ці тільки кілька особистих вражень від цієї пречудової експозиції. Кожен з в...
Письменниця з Хмельницького розповіла про переїзд до Туреччини та свою дебютну книгу 18 Квітня 2025 2 060 Письменниця з Хмельницького розповіла про переїз...
Олена Демір – письменниця, яка народилась в Хмельницькому і вже багато років...
Хмельницькі театрали взяли участь у Міжнародному фестивалі українського театру 17 Квітня 2025 408 Хмельницькі театрали взяли участь у Міжнародному...
З виставою, майстер-класом та створенням читки твору Миколи Куліша "Мина Маз...
Свято свободи, весни та маци: як зустріли Песах євреї Поділля 14 Квітня 2025 753 Свято свободи, весни та маци: як зустріли Песах ...
Цього року всі юдеї світу святкують Песах вже 3337 раз 15 нісана – у 2025 ро...
Красиві новобудови Хмельницького: колись і тепер (ФОТО) 12 Квітня 2025 2 471 Красиві новобудови Хмельницького: колись і тепер...
Увагу нашу привернула, як ви вже зрозуміли, публікація під назвою "Нова адре...
«Традицію. Творчість. Натхнення» зі смаком Буковини подарували подолянам 10 Квітня 2025 562 «Традицію. Творчість. Натхнення» зі смаком Буков...
Різнобарв’я творчості талановитого студентства Вижницького фахового коледжу ...
У Хмельницькому презентували літературно-публіцистичну збірку «Штетл» 09 Квітня 2025 437 У Хмельницькому презентували літературно-публіци...
З 2000 року Хмельницький благодійний фонд «Хесед Бешт» в рамках культурно-пр...
Дивитись все Дивитись все