Хмельницький краєзнавець передав у фонд бібліотеки видання про історичні будинки міста
Фонди відділу краєзнавства Хмельницької обласної наукової бібліотеки поповнилися виданнями місцевого краєзнавця Сергія Єсюніна. Книги з серії «Пам’ятки історії та архітектури міста Хмельницького» незабаром будуть доступні читачам бібліотеки.
Подаровані бібліотеці видання розповідають історії таких відомих у в обласному центрі будівель, як будинок Хаселева, особняк Шпігеля та приміщення Хмельницької міської ради.
«Будинок Хаселева» (вул. Проскурівська, 6) – історія будинку пов’язана з розвитком стоматологічної справи та появою в місті Проскурів перших дантистів. З книги можна дізнатися біографічні відомості про Лева Соломоновича Хаселева, який приїхав у Проскурів у жовтні 1893 року і винайняв приміщення у невеличкому одноповерховому будинку на центральній вулиці міста, в борг придбав необхідне обладнання та облаштував приватний кабінет. Йому не було конкурентів у галузі стоматології, але згодом, у 1896 році, дозвіл на ведення зуболікарської справи отримав дантист Фроїм Городиштян, а на початку XX ст. у Проскурові нараховувалась вже 6 стоматологів, з них – дві жінки. Попри високу конкуренцію, Лев Хаселев успішно працював та набув авторитету не лише в місті, а й у всій губернії. Для підвищення кваліфікації він заочно закінчив зуболікарську школу та отримав звання зубного лікаря, оскільки на початку XX століття «дантист» та «зубний лікар» були не словами-синонімами, а різними званнями. Згодом зубний лікар почав будувати у центрі Проскурова двоповерховий прибутковий будинок. На першому поверсі він облаштував «зубоврачебний кабінет», над ним – власну квартиру. Інші квартири здавав квартиронаймачам, тому будинок і називали прибутковим. З книги можна дізнатися про зміни, які відбулися з приміщенням та переглянути світлини будинку Хаселева.
«Особняк Шпігеля» (вул. Володимирська, 63) – історія будинку, пов’язана з діяльністю у місті Проскурів неофіційних юристів-нотаріусів. Споруджений на початку XX століття коштом проскурівського купця, юриста Ісака Шпігеля на придбаній ним у 1899 році ділянці. Книга є свідченням діяльності юристів того часу, їхнього побуту та інтересів. В книзі можна знайти копії документів Шпігеля, світлини особняка та дізнатися про його реконструкцію.
Видання «Хмельницька міська рада – Проскурівське реальне училище» присвячене історії та архітектурі міста Хмельницький, зокрема, будівлі колишнього Проскурівського реального училища, в якому нині розміщується Хмельницька міська рада та виконавчий комітет. У книзі є світлини викладачів та учнів реального училища, інформація про зміни його назви та про перехід у розпорядження міського самоврядування.
Автор: Тетяна НовакЦікаво, що серед учнів був Кость Місевич – видатний бандурист, діяч Української революції 1917-1921 рр. та руху опору у складі УПА, державний і громадський діяч; Віктор Чекірда – борець за вільну Україну із села Іванківці Проскурівського повіту; Микола Трублаїні – письменник і журналіст із села Вільшанка (нині – Вінницька область), – повідомили у Хмельницькій ОУНБ
Всі новини на одному каналі в Google News
Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook