Майже 900 парафій на Хмельниччині досі підпорядковані московському патріархату

Майже 900 парафій на Хмельниччині досі підпорядковані московському патріархату 15 Травня 2022 3 892
Духовність

Маючи одну з найбільших кількість переходів з УПЦ (МП) до ПЦУ, Хмельниччина все ще залишається областю, де кількість парафій, що досі підпорядковані російській церкві, – найвища. Протягом останнього тижня про намір вийти з-під юрисдикції Української Православної Церкви (МП) та перейти до Православної Церкви України заявили чотири релігійні громади області. Всього, починаючи з грудня 2018 року, до ПЦУ на Хмельниччині перейшло 122 храми.

За даними спеціально створеної у Вікіпедії сторінки, куди оперативно вносять дані про процес переходів церков з УПЦ (МП) до ПЦУ, всього на Хмельниччині у 2018 році було 998 храмів, підпорядкованих російській церкві. Наразі таких (з урахуванням 65 храмів, що перейшли протягом трьох років, до початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, та 57, які перейшли після 24 лютого 2022 року) – 876. Навіть те, що за кількістю парафій, що перейшли до ПЦУ, Хмельниччина – на другому місці (після Волинської (159) та перед Вінницькою (113), абсолютне лідерство за областю залишається.

Темпи переходів релігійних громад до ПЦУ на Хмельниччині після 24 лютого також дуже високі: 57 громад. Найближчі “сусіди” за показниками:

  • Вінницька – 20
  • Волинська – 32
  • Житомирська – 20
  • Київська – 19

Решта областей – 11 громад і менше. Всього переходи зафіксовано у 15 областях України з 25.

Складнощі переходів

Здебільшого у релігійних громадах Хмельниччини рішення на зборах приймають досить спокійно. Навіть тоді, коли настоятелі храмів не погоджуються з рішенням громад – таких випадків зафіксовано 20. Лише іноді зібрання проходять в присутності правоохоронців, щоправда, вони лише спостерігають за порядком, не втручаючись у дискусії та словесні перепалки між членами громад, які мають різні думки.

Якщо у селах процес переходів з УПЦ (МП) до ПЦУ відбувається за зрозумілою процедурою: одне село – один храм – одна громада, то у містах, де церков багато, цей процес, суб’єктивно, дещо складніший, оскільки визначити коло парафіян, які мають право голосу, у кожній конкретній церкві досить проблематично. На це звертали увагу в Синодальному інформаційно-просвітницькому відділі УПЦ (МП), реагуючи на збори громади, яка вирішувала долю Свято-Михайлівського кафедрального собору Шепетівської єпархії УПЦ (МП).

У Славуті, перш ніж збирати громаду для прийняття рішення про перехід парафій до ПЦУ, провели круглий стіл, куди запросили представників місцевої влади та трьох представників духовенства: отців Петра та Івана та ігуменю Євфимію.

Ми не впливаємо на волевиявлення громадян стосовно віри. Але хочемо порозуміння серед священнослужителів у такий надважкий час для України, – пояснив причину зібрання міський голова Василь Сидор.

Нагадаємо, на початку квітня духовенство Славутчини УПЦ (МП) заявило про намір вийти з-під юрисдикції московського патріархату та звернулося до Архієпископа Шепетівського і Славутського з проханням про надання автокефалії.

За підсумками зібрання у Славуті від священнослужителів чекають конкретних дій щодо переходу до ПЦУ, оскільки приналежність цих релігійних установ до московського патріархату очевидна”, – зазначили у пресслужбі Славутської міської ради. Разом з тим, як зазначив настоятель храму Різдва Пресвятої Богородиці протоієрей Петро Мельничук, їхня церква незалежна в управлінні й не є церквою московського патріархату“.

Тим часом у Хмельницькому…

Протягом поточного тижня в області збори релігійних громад щодо переходу до ПЦУ проводили чотири рази:

  • у селі Воробіївка Шепетівського району (Свято-Покровська Церква)
  • у селі Бахматівці Хмельницького району (Свято-Покровська Церква)
  • у селі Сорокодуби Хмельницького району (Церква святих апостолів Петра і Павла)
  • у мікрорайоні Ружична міста Хмельницького (Свято-Успенська Церква)

Свято-Успенська церква – перша у Хмельницькому, парафіяни якої прийняли рішення вийти з-під “опіки” московського патріархату та приєднатися до ПЦУ. Настоятель та частина віруючих рішення понад 400 членів громади не підтримали. Крім того, за словами парафіян, дещо з майна церкви священник, ймовірно, встиг винести з храму. Принаймні, кількох ікон на стінах хмельничани не дорахувалися. Релігійну споруду правоохоронці взяли під цілодобову охорону, аби ніщо з майна храму не зникло.

Нагадаємо, у селі Бейзими Шепетівського району напередодні зборів релігійної громади священник вивіз з церкви все майно, включаючи святий престол.

Досі у підпорядкуванні московського патріархату перебувають один з найстаріших (Різдва Пресвятої Богородиці) та один з найбільших (Свято-Покровський кафедральний) собори Хмельницького.

До слова, саме цього дня, 15 травня 1837 року, храм Різдва Пресвятої Богородиці, відбудований на місці згорілої дерев’яної церкви, був освячений.

Після пожежі 1822 року, в якому згоріла дерев’яна церква, у 1835 році був складений спеціальний проєкт, згідно з яким невеличка і дерев’яна церква мала стати собором. Через недостатнє фінансування будівництво розтягнулося до 1837 року. На сьогодні храм зберіг свій первісний вигляд та є найстарішою з існуючих споруд міста,йдеться в історичній довідці у спільноті “Історія Проскурова”.

Всі новини на одному каналі в Google News 
Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook

Читати інші новини

Конференція єпископів України відбулася на Хмельниччині 22 Березня 2025 612 Конференція єпископів України відбулася на Хмель...
Протягом трьох днів тривало 62 пленарне засідання Конференції єпископів римо...
Хмельницька юдейська громада зустріла свято Пурім (ФОТО) 18 Березня 2025 454 Хмельницька юдейська громада зустріла свято Пурі...
У дні Пуріму юдеї обмінюються пакунками з подарунками – шалахмонес, які надс...
На Хмельниччині занепадає старовинний дерев’яний храм (ФОТО) 17 Березня 2025 1 588 На Хмельниччині занепадає старовинний дерев’яний...
Світлини дерев’яної церкви, або, правильніше було б сказати, того, що від не...
Катехитичну залу на честь загиблого Героя відкрили у Кам’янці-Подільському 23 Січня 2025 731 Катехитичну залу на честь загиблого Героя відкри...
Катехитична зала з’явилася при монастирі святої Трійці в Кам’янці-Подільсько...
XIX Різдвяний фестиваль колядок відбувся у Летичеві 19 Січня 2025 928 XIX Різдвяний фестиваль колядок відбувся у Летич...
Подолавши кілька десятків кілометрів учасники щорічного Різдвяного фестивалю...
Занурення на пляжі та освячення води: як у Хмельницькому святкують Водохреще (ФОТО) 06 Січня 2025 1 217 Занурення на пляжі та освячення води: як у Хмель...
Сьогодні, 6 січня, у Хмельницькому святкують свято Водохреща. Біля річки Пів...
Заочне відспівування та поховання: куди звертатись у Хмельницькому 21 Грудня 2024 982 Заочне відспівування та поховання: куди звертати...
Заочне відспівування як явище виникло у зв'язку з неможливістю відспівування...
Спільний Різдвяний молитовний сніданок відбувся у Хмельницькому 20 Грудня 2024 648 Спільний Різдвяний молитовний сніданок відбувся ...
Напередодні різдвяно-новорічних свят у Хмельницькому відбувся Різдвяний моли...
Дивитись все Дивитись все