Летовище без крил: як і чому занепав аеропорт у Хмельницькому

Летовище без крил: як і чому занепав аеропорт у Хмельницькому 25 Травня 2025 444
Культура

З якої дати рахувати вік аеропорту у Хмельницькому – наразі важко сказати. Можна з 1952 року, можна – з 1971-го, можна – з 1984-го або ж – з 2015-го чи 2018-го. Дат багато, але толку від них, як-то кажуть, нуль. Аеропорт у Хмельницькому наразі – це лише назва. З багатим минулим та досить примарним, якщо не з нульовим майбутнім. Всі спроби реанімувати колись досить потужне летовище закінчилися нічим. І максимум, на що зараз спроможний аеропорт в обласному центрі – це приймати рок-фестивалі (але не під час війни, звісно) або автоперегони.

Трішки розкажемо історії, зібраної та структурованої у Вікіпедії. Отож, хронологія:

  • 1952 рік – у місті Проскурів (нині Хмельницький) утворена окрема ескадрилья, яка входила до складу 98 загону Чернівецького авіапідприємства Українського управління цивільної авіації. До її складу входили:
  • Аеропорт Кам’янець-Подільський;
  • Аеропорти місцевих авіаліній: Проскурів, Теофіполь, Ізяслав, Полонне, Нова Ушиця.

Проіснувала ескадрилья до 1 жовтня 1971 року.

  • 1971 рік – 12 квітня (хто старший, той знає, що це за дата, як вона пов’язана з польотами, принаймні, історично, ну і далі висновки можна робити самостійно) згідно з наказом Міністерства цивільної авіації СРСР на базі Хмельницької окремої авіаескадрильї створено Хмельницьке авіапідприємство, підпорядковане Українському управлінню цивільної авіації та розпочалось будівництво нового аеропорту.
  • 1984 рік – на літаку Як-40 з хмельницького летовища виконаний перший авіарейс.

На час проголошення Україною незалежності Хмельниччина вже була із сучасним, збудованим за всіма міжнародними нормами, аеропортом. Діяли вантажний та пасажирський термінали, митний пост, – йдеться у Вікіпедії.

Наступні 18 років стали для хмельничан-авіаторів фатальними. Криза в державі боляче вдарила по аеропорту. Переходячи з однієї форми власності в іншу, аеропорт водночас позбувався усього. А найголовніше — припинив приймати літаки. Прийшов у занедбаний стан аеровокзал, застаріла матеріально-технічна база. Саме в цей час постало питання про реорганізацію аеропорту і вже з 1 квітня 1994 року, згідно з наказом Міністра транспорту України № 448 від 26 листопада 1993 року, замість одного підприємства було створено чотири самостійних підприємства, а саме:

  • Державне підприємство «Аеропорт Хмельницький» (натепер комунальне підприємство «Аеропорт Хмельницький»);
  • Хмельницьке регіональне відділення авіакомпанії застосування авіації в народному господарстві (ЗАНГ);
  • Хмельницьке регіональне відділення Державіакомпанії «Авіалінії України»;
  • Регіональне підприємство «Украерорух».

Початок 90-х міг би стати проривним для аеропорту у Хмельницькому. Ще б пак – потужний розвиток речового ринку в обласному центрі, шалений попит на швидку доставку товарів з Туреччини, Китаю (хоча не факт, що він був тоді такий популярний, як зараз), ще якогось зарубіжжя… Кажуть, хмельницькі підприємці, або як їх тоді називали, базарники, пробували було доставляти товар з-за кордону літаками, проте ідея ця так і не прижилася. І летовище пішло у небуття на довгі роки. А тепер разом з ним в небуття йде і хмельницька “толкучка”. Але це вже тема для окремої розповіді…

Пізніше державне підприємство «Аеропорт Хмельницький» було перейменоване в обласне комунальне підприємство «Аеропорт Хмельницький» на підставі рішення Хмельницької обласної ради від 19 грудня 2001 року № 21, а 30 березня 2004 року обласне комунальне підприємство «Аеропорт Хмельницький» було перейменовано в комунальне підприємство на підставі рішення одинадцятої сесії Хмельницької обласної ради № 31-11/2004.

Ще трошки цифр з вікісховища:

Від 1 квітня 1994 року хмельницький аеропорт функціонує як самостійне підприємство. За період з 1994 до 2009 року з аеропорту відправлено та прийнято 80 тисяч пасажирів (в середньому 5300 на рік, або 15 на день), 2000 тон вантажів (133 тони щорічно, або 365 кг на день), 5500 рейсів (366 на рік, 1 рейс щодня).

Багато років аеропорт «Хмельницький» повноцінно не функціонував. Колись летовище приймало і пасажирські, і вантажні рейси. Але з початку 2010-х тут сезонно літали лише Ан-2, які обробляють сільськогосподарські угіддя.

В 2012 році аеропорт втратив сертифікат на польоти.

І, фактично, на цьому аеропорт у Хмельницькому як такий, закінчився. Навіть попри спроби його реанімувати.

Тут трішки зупинимося та розгорнемо і почитаємо підшивку газети «Подільський кур’єр» за червень 2010 року, а саме публікацію «Аеропорт з одним крилом». Колектив КП «Аеропорт Хмельницький» на той момент нараховував майже пів сотні працівників. Ну, добре, насправді – 41 працівник, якщо бути точними. І станом на червень 2010-го всі ці люди, попри володіння рідкісними професіями, високу кваліфікацію, багаторічний досвід, вже 9 місяців як не могли (як би не було шкода) залишити підприємство, через заборгованість по зарплаті, або, як писала авторка Людмила Плужанська, цитуємо з газети:

«…осоружні гроші, які все ще сподіваються отримати та слабку надію, що все-таки їхні знання та вміння пригодяться».

Заборгованість по заробітній платі перед працівниками на той момент становила 357,6 тисячі гривень. Це зараз ця сума не видається чимось непідйомним, а 15 років тому то було чимало, якщо майже рік людям їх не могли виплатити.

До того всього, накопичилися ще й борги перед державою: до Пенсійного фонду, до податкової як міста Хмельницького, так і району. Загальна сума боргів становила понад мільйон гривень.

За словами тодішнього виконуючого обов’язки директора КП «Аеропорт Хмельницький» Віктора Поліщука, «однією з головних причин, що призвели до напруженості, була нерентабельність у роботі підприємства, збитковість, яка є планово очевидною».

Що таке планова очевидність, спитаєте ви? Напевно, ось це:

«Колись це був дуже гарний аеровокзал з летовищем, але, як і всі аеропорти радянського та пострадянського простору, планово збитковий (навіть у високорозвинених країнах аеропорти дотуються з державного бюджету)».

«У кращі часи наш аеропорт відправляв за день до 40 авіарейсів у всі куточки колишнього Союзу. Не бракувало охочих полетіти, скажімо, до Києва, адже квиток коштував близько 6 карбованців. Але тоді авіакомпанія була державною (держава й встановлювала прийнятні для населення ціни), а тепер – у приватних руках. А чи багато знайдеться бажаючих нині полетіти до столиці за 600-700 гривень?»

Швидке бліц-опитування родичів та знайомих не допомогло з’ясувати, наскільки критичною була така сума за політ до столиці з Хмельницького у середині 2010 року – ніхто не пам’ятає свою зарплату 15-річної давності. Тому на допомогу прийшов Google, який каже: за даними Мінфіну середня заробітна плата для Хмельниччини у 2010 році становила 1922 гривні. За такі гроші, звісно, літаками до Києва не налітаєшся.

Чим там закінчилася історія з працівниками аеропорту у Хмельницькому у 2010 році, на жаль, невідомо. Хочеться сподіватися, що людям їхні гроші таки віддали. Але історія летовища в обласному центрі на цьому не закінчилася. У 2015 році аеропорт намагалися реанімувати. Було оголошено план реконструкції, початок будівництва запланували на червень цього ж року. Але з незрозумілих причин реконструкція аеропорту не відбулась.

У вересні 2017 року комунальне підприємство обласної власності «Аеропорт Хмельницький» отримало нового керівника – Валерія Сороку. Він очолює підприємство донині.

Питання відновлення роботи хмельницького аеропорту обговорювали у 2018 році. Потім – у 2019 році. Тоді планували, що «у найближчі три роки (до 2021-го) відбудуться роботи з реконструкції злітно-посадкової смуги комунального підприємства “Аеропорт Хмельницький”  на загальну суму 375 млн грн.

Того ж року у квітні хмельничан скликали на толоку – аби розчистити та прибрати прилеглу до злітної смуги територію, «що за час, коли аеропорт не працював, встигла зарости чагарниками». Прийшли, розчистили. Але аеропорт все одно не запрацював, хоч у липні того ж року готувався відновити польоти і заробляти гроші. Принаймні, як повідомляли тоді місцеві ЗМІ:

…до вересня комунальне підприємство “Аеропорт Хмельницький” планує отримати сертифікат для польотів малої авіації, оскільки наразі юридично не може відновити сполучення.

У 2021 році Комунальне підприємство «Аеропорт Хмельницький» повторно отримало посвідчення на експлуатацію злітно-посадкового майданчика для малої авіації. Дозвіл ще на один рік був виданий Державною авіаційною службою України.

Це було у лютому, а вже у квітні летовище опинилося у центрі невеличкого скандалу: під час сесії обласної ради депутати виділили на його розвиток грошей трохи більше, ніж на встановлення державного прапора на одній з найвищих точок обласного центру. 

У липні того ж, 2021 року, до аеропорту почали прокладати дорогу:

Одна з передвиборних обіцянок президента Зеленського – аеропорт в кожному обласному центрі. На реалізацію цього плану, а саме – модернізацію летовищ – у держбюджеті передбачили 2,4 мільярда. У планах Кабміну – допомогти відродитися 14 аеропортам. Щоправда, летовище у Хмельницькому там не згадується. Попри це роботи біля аеропорту в обласному центрі тривають, і він потроху повертається до життя, – писали ми 4 роки тому.

Загалом, 2021 рік видався досить  «щедрим» для аеропорту у Хмельницькому: у листопаді, до прикладу, йшлося про те, що на здійснення реконструкції аеродромного комплексу з подовженням штучної злітно-посадкової смуги на 500 метрів комунальному підприємству «Аеропорт Хмельницький» виділять 700 тисяч гривень. Відповідне рішення погодила постійна комісія з питань бюджету та фінансів Хмельницької обласної ради.

На початку грудня 2021 року депутати облради готувалися обговорити ще одне фінансове вливання у хмельницький аеропорт – мільйон гривень на обладнання. Також тоді летовище потребувало капітального ремонту загорожі та поточного ремонту світлосигнальної системи.

І фінальний акорд 2021 року – наприкінці грудня промайнула інформація про те, що турецькі компанії хочуть інвестувати кошти в реконструкцію аеропорту у Хмельницькому.

Тоді аеропорт хотіли переобладнати під великий міжнародний вантажно-пасажирський хаб, щоб розвантажити дорожні магістралі та створити так званий транспортний коридор між Україною та європейськими країнами. 

А потім… А потім було 24 лютого 2022 року, і всі ідеї щодо ремонтів, реконструкції, відновлення, реінкарнації (тут можна підставити будь-який синонім на свій смак) аеропорту у Хмельницькому відклали у далеку шухляду. Зі зрозумілих причин.

Наразі летовище в обласному центрі використовується ситуативно. Часто – як майданчик для автоперегонів. Принаймні, про це іноді пишуть у місцевих пабліках. Кілька років тому його територію використовували для проведення фестивалю «Rock&Buh».

Аероклуб на території аеропорту, що був набирав популярності перед війною, також стоїть на паузі. Знову ж таки, причина – зрозуміла.

На початку травня у місцевих пабліках промайнула інформація про заробітну плату директора непрацюючого комунального підприємства «Аеропорт Хмельницький» Валерія Сороки. В його декларації за 2024 рік йдеться про 309,717 тис гривень заробітної плати (близько 25,8 тис. гривень за місяць) та 91,415 тис. гривень пенсії. Хмельничани було пообурювалися з цього приводу, але що тут зробиш? Хоч аеропорт у Хмельницькому і є наразі летовищем вже без обох крил, але комунальне підприємство ніхто не ліквідовував, територію треба доглядати, сяку-таку роботу робити. А там, дивись, може й станеться диво, і у над Хмельницьким небо знову розтинатиме крилами цивільна авіація, а летовище отримає… -надцяте життя.

Дякуємо Хмельницькій обласній універсальній науковій бібліотеці за сприяння у наповненні рубрики «Гортаючи старі підшивки».

Якщо вам цікаво почитати інші наші матеріали з рубрики “Гортаючи старі підшивки”, їх можна знайти за тегом підшивки на сайті.

Всі новини на одному каналі в Google News 
Підписуйтесь та оперативно слідкуйте за новинами у Телеграм, Вайбер, Facebook

Читати інші новини

Художниця з Хмельницького розповіла про свій шлях до затребуваної портретистки в Австралії 23 Травня 2025 517 Художниця з Хмельницького розповіла про свій шля...
Мисткиня Анна Азаренко народилась і виросла в Хмельницькому, але вже понад в...
У Хмельницькому помер художник Тарас Андрійчук 23 Травня 2025 1 184 У Хмельницькому помер художник Тарас Андрійчук...
Син знаного подільського художника Михайла Андрійчука – самобутній митець, в...
Інтерактивний квест, артмайстерні, поезія: як музей у Хмельницькому відзначив своє свято 21 Травня 2025 369 Інтерактивний квест, артмайстерні, поезія: як му...
Щорічна мистецька подія, яка єднає серця шанувальників і професіоналів музей...
«Борщ. Мій рецепт виживання» – у хмельницькому театрі відверто розповіли про російську окупацію 17 Травня 2025 498 «Борщ. Мій рецепт виживання» – у хмельницькому т...
У Хмельницькому обласному академічному муздрамтеатрі ім. М. Старицького відб...
Фотовиставка, присвячена давнім цвинтарям, відкрилася у місті на Хмельниччині (ФОТО) 17 Травня 2025 468 Фотовиставка, присвячена давнім цвинтарям, відкр...
Метою цієї ініціативи є дослідження всіх давніх некрополів історичної Городо...
У Хмельницькому музеї демонструють шедевр «суворого стилю» 14 Травня 2025 517 У Хмельницькому музеї демонструють шедевр «сувор...
Хмельницький обласний художній музей продовжує успішний проєкт з пізнання ко...
Арттерапію театром проводитимуть у Хмельницькому для ветеранів 13 Травня 2025 437 Арттерапію театром проводитимуть у Хмельницькому...
Про новий проєкт, спрямований на відновлення ментального здоров’я та відкрит...
Хмельницькі митці долучилися до проєкту культурного обміну 11 Травня 2025 543 Хмельницькі митці долучилися до проєкту культурн...
Митці двох театрів – Кельна та Хмельницького – зустрілися наприкінці квітня ...
Дивитись все Дивитись все